Mesajı Okuyun
Old 29-04-2011, 11:44   #1
Av.Damla Y..

Varsayılan Feragat halinde veraset ve intikal işlemleri

Merhabalar,
veraset ve intikal işlemlerinde problemler var.Şöyle ki;müvekkilim kendisine düşen 2 gayrimenkul hissesinden kardeşi ile birlikte feragat etmek istiyor.Diğer gayrimenkul ve arabayı kabul ediyor.Onun emlak beyanı işlemlerini hallettim sorun olmdığından ötürü. Ancak bu feragat edilmek istenen evler müvekkilimin babasının ölümünden dolayı kendisine geçti ve diğer hissederlar babası ve babasının diğer 3 kardeşi. Bu gayrimenkullerin tapusunda sanıyorum veraset işlemleri yapılmamış çünkü anne babalarının üzerinde gözüküyor. Belediye bana feragat varsa diğer hissedarların da onayı olan belge getirmemi istedi. Ancak olayın temelinde su sorunlar var,feragat varsa müvekkilimin diğer kardeşininde vekaleti gerekiyor.Ancak kendisi özürlü ve vasi işlemleri hala sürüyormuş.vasi bile haklardan vazgeçme işlemini yapamıyor diye biliyorum. Çok karışık oldu; ancak bir avukat arkadaşım bana Söz konusu tapular doğrudan müvekkillerin ismi hiç geçmeden, diğer aile üyelerinin üzerine çıkarılabilirse belki sorun otomatik olarak ortadan kalkabilir” dedi. Böyle bir şekilde mi hareket edeyim yoksa feragat hiç yokmuş gibi hakların kazanılması doğrultusuna gidip,müvekkil ve kardeşi üstüne normal veraset beyanı verip üstlerine geçirim?Ancak daha sonra devir yöntemine gideyim?
Lütfen bir çıkış yolu.. Bu iş takibi beni cok koşturdu ve hiçbir belge tam olmadığı için artık sonuçlanmasını istiyorum.Amaçsızca eksikliklerle bilmeden koşturmak çok yorucu,Teşekkürler