Mesajı Okuyun
Old 05-09-2012, 16:23   #320
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Siz hiç trafik yoğunluğunda elindeki kağıda araç plakaları yazan trafik polisi görmediniz mi?

Ya da, (araç kullanıyorsanız) şehirlerarası yollarda soteye yatmış, radar aracı da mı görmediniz?

Rivayete göre, yukarıdan emir alan polisler, kahve köşelerinde kendilerine verilen kotayı, makbuzlarla rastgele doldurmaktadır.

Amaç dışı uygulama yapılmasının kabul görecek hiç bir yanı yoktur. Zaten bu konuda görüşümü belirtmiştim, (uygulamada farklı düşünenler olabilir) olarak.

Ancak ihlal edilmiş bir trafik kuralının ceza makbuzunun sırf 7 gün içinde postaya verilmemesi sebebiyle iptal edilmesi ne kadar kamu düzenine uygun. başka bir anlatımla, 7 günlük süreye uyulmamasının kurali ihlal edenin yanına kâr kalması.
Bu sebeplerden dolayı süre yönünden iptal edilmesini uygun görmüyorum. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi 6-7 ay sonra cezanın gelmesi de doğru değil. Bu sebepten sürenin makul bir süreyle arttırılması daha doğru olur.

Benimde başıma geldi, müvekkilin aracı 1973 model leyland kamyon olup bulunduğu şantiye dışına çıkması mümkün değil, (5 km'den fazla gidince direk hararet yapıyor) ancak araç Sivas'ta, ceza Çorum'dan geldi, araç tanımına da sarı Renault 12 yazıyordu. Bunu içeren itiraza rağmen mahkeme memur acele ile hatalı yazmıştır diyerek davayı reddetti. duyanlar inanamıyor, bense hala bu görüşte bir hakim olabileceğine inanmak istemiyorum.