Mesajı Okuyun
Old 20-03-2009, 18:01   #18
ALİ RIZA KARABUĞA

Varsayılan Sayin MeslektaŞlarm

Alıntı:
Yazan Avukatt
Avukatların sayısı gün geçtikçe artıyor.Ancak birçok genç Avukat a bu çoğalma nedeniyle dava gelmiyor.Bana göre emekli Hakim ve Savcılara Avukatlık yapmaları konusunda bir sınırlama getirilmeli.Sanırım Noterliğe sıra gelebilmesi için belli bir yaş sınırı getirilecek.Bu da bence gayet olumlu bir gelişme.Daha önceleri emekli Hakim ve Savcıların Avukatlık yapması gerekliydi.Çünkü Hukuk Fakültesi sayısı kısıtlıydı ve yeterli sayıda Avukat yoktu.Ancak şu anda neredeyse Hukuk Fakültesi olmayan Üniversite kalmadı.Birçok öğrenci mezun oluyor.Bir Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak gelecek korkusu ister istemez başladı.Sizlerin bu konuda görüşleriniz nedir ?
Bence çok doğru bir noktaya temes etmiş Sayın Meslektaşım. Emekli olmuş hakim ve savcıların avukatların yapmasına karşıyım. Bu gibi kişilerin yaptıkları aslında haksız rekabet. Bir düşünün yeni stajını bitirmiş bir bir avukat ile bu gibi kişilerin durumu bir olabilir mi ? Olaylara davalara bakışı bir olabilir mi ? Bir anımı anlatmak istiyorum. Bir gün izmir adliyesi baro lokalinde oturuyorum. Karşımda oturan iki kişinin sohbetlerine kulak misafiri oldum. Konuşanlardan yaşlı olanı diğerine hakim ceza mahkemesinde kraldır diyordu. Ne isterse ona karar verir dedi. Garibime gitti. Avukat mısın diye sordum. Emekli hakimim şimfi ceza avukatlığı yapıyorum dedi. Ben de kendisine madem ceza mahkemesinde hakimin kral olduğunu düşünüyorsunuz bu yaprığınızla müvekkillerinizi kandırmıyor musunuz dedim. Yaşlı beyefendi cevap veremedi. Buradan suraya gelmek istiyorum. Özel hukuk fakülteleri ve buradan mezun olanlarım avukatlık yapmasına ne kadar karşıysam emekli hakim ve savcıların avukatlık yapmasına da o kadar karşıyım