Konu: tapu iptali
Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 18:39   #1
av.bahar61

Varsayılan tapu iptali

merhaba arkadaşlar,adli tatil bitti, maraton başladı,şahsen ben hala tatil rehavetini üzerimden atamadığım için işe adapte olmakta zorlanmaktayım,umarım bu durum uzun sürmez
arkadaşlar hani terzi kendi söküğünü dikemez derler ya benimde o misal bir sorunum var,benim dedem ölmeden önce köydeki tüm arazilerini harici olarak çocukları arasında dağıttı. bu yerlerin hepsi tapusuzdu.annem ile dayıma da 10.000 m2lik bir arsa müşterek olarak kaldı.daha sonra geçen yıl bizim köyde kadastro çalışmaları olmuş ancak biz uzakta olduğumuz için bundan haberimiz olmadı . annemle dayımın ortak yerleri kadastro tutanaklarında sadece dayıma ait gibi gösterilmiş, 1 aylık askı süresinde itiraz edilmediği için tespit kesinleşmiş ve bu arazinin tümü dayım adına tapuya tescil edilmiş.biz olayı yaklaşık 1 ay kadar önce öğrendik,tapuya gittiğimizde artık tapuda hisse satışı ve devrinin mümkün olmadığı söylendi. böyle bir hukuksal düzenlemenin amacını anlayamamakla birlikte bu işi en kısa şekilde nasıl halledebilirim.mahkemeye intikal etmesini istememekle birlikte, aklıma da dayıma karşı tapu iptali ve tescil davası açmaktan başka çare gelmiyor,ayrıca açacağım bu davada sadece dayımı mı hasım göstermem lazım,yoksa tapu sicil müdürlüğüne de husumet yönlendirmeli miyim,davalı taraf ilk celse gelip davayı kabul etse tek celsede biter mi sizce, yorumlarınızı ,yardımlarınızı bekliyorum.....