Mesajı Okuyun
Old 20-03-2013, 19:26   #39
Av.Bülent AKÇADAĞ

Bugün canımı sıkan bir olay ile ilgili sitede araştırma yaparken başlığı ve yazılanları okudum. Kaldı ki son yanıtın üzerinden de epeyce bir zaman geçmiş

Hemen hemen tüm mesajları okudum. Aslında herkes bir yerde haklı (Siyaset buna denir )

Gerçekten hukukumuzda reddi savcı müessesesi bulunmamaktadır. Bu çok mu gerekli? Bazı durumlarda evet;

Yargılama süreci ikiye ayrılır, soruşturma, kovuşturma,

Soruşturmayı savcı yürütür. Bu bağlamda etkisi, tepkisi, aktifliği, delilleri toplama kabiliyeti ve isteği,gibi özel yetkileri bulunmaktadır. Bu yetkiler yargılamanın ve kişi özgürlüklerini esastan ilgilendirdiğinden dolayı bence de yeri geldiğinde "savcının reddi talep edilebilmelidir"

Kovuşturma aşamasında ise yargılamaya çok ciddi bir katkı sağlamamakta klasik, kalıplaşmış cümleler sarfederek duruşmaları geçirmektedir. (Kaldı ki bu görevlerini de sadece Ağır Ceza Mahkemelerinde yürütmektedirler.)

Bugün yaşadığım bir olayı örnekleyecek olursam, B____ Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığımız bir suç duyurusunun takibi için ilgili savcı ile görüştüm. (Suç, tefecilik, silahla tehdit, hakaret v.s v.s yok yok yani

Diyalog aynen şöyle gelişti,(Ekleme yapmaksızın)

- Savcı Bey, müvekkilleri ne zaman getirmemiz gerekir, ifadeleri alınsın, tehdit ve hakaretler devam ediyor. Ciddi sorunlar ile karşılaşabiliriz.

- Avukat bey, bence bu çok önemli bir olay değil, hatta bana kalırsa TEFECİLİK SUÇ DEĞİL, NİYE PARAYI ALIRKEN GÜZELDİ,

- Savcı bey iyi güzel hoşta tefecilik TCK'da suç buna göre işlem yapmanız gerekmiyor mu? Müvekkilleri getirelim dinleyin, aksi halde daha büyük sorunlar ile karşınızda olabiliriz, karşı yan ciddi şekilde tehdit ediyor, ölümle v.s

- Avukat bey, ben düşüncemi belirttim. Asayiş Büro Amirliğine müzekkere yazacam, ifadeleri de polis alsın,

- ZZzzzzZ

Uzayan giden bir tartışma,

Şimdi müşteki konumunda ki müvekkillerin soruşturmasını bahsettiğim savcı yürütecek,

Sizce bu soruşturma ne kadar sağlıklı yürüyecek,

Tefeciliği suç olarak görmeyen bir savcının kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda verebileceği kuvvetle muhtemel.

İşte bu sebeplerden dolayı "bence" reddi savcı istemi de olmalıdır.