Mesajı Okuyun
Old 20-02-2013, 03:44   #25
yargıç isa

Mesaj Avukatlikta Kota

Avukatlık mesleği ile eczacılığın nitelik bakımından aynı düzlemde olmadığını düşünüyorum. Noterlik mesleği için de aynı şey geçerlidir. Düşüncemin özeti şu sorulara verilecek yanıtlarla ortaya konulabilir: (1)İlaç yazdıracağı zaman "Tanıdığınız, işinin ehli iyi bir eczacı var mı?" sorusuna hangi sıklıkla muhattap oluyoruz? (2)Ya da notere işimiz düştüğünde, noterin mesleki deneyimi öznelinde kaçımız seçici davranıyoruz? (3) Peki avukata işimiz düştüğünde nasıl bir rota izliyoruz?

Öncelikle olması gereken bakımından açıklamak gerekirse; sunulan hukuki hizmetin niteliği, yani kalitesi bir avukatın profesyonellik göstergesidir. Bu da bir hukukçunun avukatlık mesleğinde bireysel gayret, deneyim ve başarıyla ön plana çıktığını kanıtlamaktadır. Şu durumda, matbu form ve dilekçeleri yasada gösterildiği yahut ilgili kurum/kişi tarafından kendisinden talep edildiği şekilde doldurma dışında bir fonksiyonunun olmadığını söyleyemediğimiz müddetçe, avukatlık mesleğinin bireysel performansa ciddi oranda bağlı olduğunu kabul etmemiz gerekir.

Kısacası sınırlı bazı istisnalar dışında, vekillik ve müdafilik tekelini elinde tutan avukatlık mesleğinin icrası deyim yerindeyse "SANATTIR". Bu sanatı en iyi şekilde icra edeceği iddiasında olan herkes mesleğe kabul edilmelidir. Şüphesiz bu iddianın ispatı noktasında sınav ve staj gibi objektiviteyi bozmamak kaydıyla, ortalama standartın sağlanması adına bir takım aşamalar öngörülebilir. Burası ayrı bir tartışma konusudur. Fakat söz konusu aşamaları başarıyla geçen bir kimsenin, bir yönüyle ticari-serbest diğer yönüyle kamusal meslek olan avukatlığı yapamaması için getirilen gerekçenin mesleğin ruhuyla bağdaşır nitelikte olması gerekir.

Bunun dışında, hukuk eğitiminin ve bu eğitim görevini "açık öğretim havasında" yürüten hukuk fakültelerinin durumu ele alınmadan bir çok sorunun temelden çözülemeyeceğini düşünüyorum. Mantığa ters düşen bir şekilde arttırılan fakülte sayısı, diğer taraftan mevcut fakültelerdeki kontenjanların iki katına çıkarılması üzerinde tekrar düşünülmesi gereken hususlardır.

Saygılarımla...