Mesajı Okuyun
Old 03-08-2011, 13:32   #11
kezzy

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Tasarrufun iptali talepli dava ikame etme ihtimalinizi düşünmüştüm. Ancak bu durumda lehinize verilecek icra müdürü kararının daha fazla işinize yaraması için 5 yıl geriye doğru talebinizi açarsanız daha sağlıklı olur.

İcra dairesinin zabıtaca araştırılarak adres tespiti yaptırması ancak tebligat yapılıp, takip kesinleşene kadardır. Takibin kesinleşmesini müteakip dairenin delil toplama veya borçlunun malvarlığını araştırmak diye bir görevi bulunmamaktadır. Haciz talep etmek ise başka bir şeydir. Borçlunun x bankasında hesabı var mıdır diye sordurmanız başka birşeydir, borçlunun x bankasındaki mevduatının haczini talep etmek başka birşey, şeklindeki düşüncemde biraz daha ısrar etmek istiyorum

Bu yönde tamamen sevgili üstadım Av. Engin Ekici'ye katılıyorum.

O zaman şu şekilde sormak gerekir alacaklı borçlunun tüm mal varlığını bilmeden işlem yapamayacak mı, İcra Müdürlüğü görevi bulunmuyor ise?

Yine araştırma yapma görevi olup olmadığı konusunda İİK md. 357 ve md. 359. değerlendirdiğinizde görüşünüz değişebilir mi aceba üstadım

İcra Memurları yaptıkları muamelden dolayı her daire ve makam ile doğrudan doğruya muhabere edebilir.(İİK.md.359)

İcra Dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmaya ve neticesini gecikmeksizin icra dairesine bildirmeye alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmayanlar hakkında ait olduğu daire tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığına doğrudan takibat yapılır.(İİK.md.357)