Mesajı Okuyun
Old 03-08-2011, 12:17   #8
kezzy

Alıntı:
Yazan thanatos
icra dairesi araştırma ve haciz makamıdır.
ama sizin talebinizin dosyanızı tahsilde nasıl işinize yararyacağını açıkçası icra müdürü gibi ben de anlamadım. tahsil etmenize yaramıyorsa icra müdürünün borçlu hakkında alakasız bilgi toplanmasına ilişkin red kararı doğrudur.

Olumlu cevap gelmesi durumunda devredilmiş tapuların tespiti yapılabiliyor Sayın thanatos.

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Saygıdeğer meslektaşlarım,

İcra müdürünün gerekçesiz ve anlamsız red kararı hatalı ise de, talebin esasına ilişkin olarak İcra Hukuk Mahkemesi tarafından talebin reddinin usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesi ile şikayetinizin reddine karar verileceği düşüncesindeyim. Zira talepteki sürenin 2 yıl olması, başkaca taleplerde süre sınırı tanımaksızın telepte bulunulabileceği şeklinde yorumlanabilir. Diğer taraftan borçlunun mevcut malvarlığı için haciz yazılabilir. İcra müdürlüğünün borçlunun mallarını araştırmak veya bu konuda delil toplamak gibi bir görevi bulunmamaktadır. Bu nedenlerle şikayetinizin reddine karar verileceğini düşünüyorum

Üstadım;
Mal varlığına ulaşılamadığını mesajımın en başında zaten belirtmiştim. Evet sizin belirtiğiniz şekilde düşünülebilir ancak 2 yılı belirtmemdeki neden devredilmiş taşınmazların tespit edilmesi durumunda İİK'nun 278. kapsamında değerlenirilip değerlendiremeyeceğidir. Zira İİK md. 278 uyarınca iki senelik süreden önce devredilen taşınmazlar iptale tabi olmadığı yönde birçok yüksek merci kararı var.
İcra Müdürlüğünün araştırma yapması konusunda ise tamamen Sayın Av. Engin Ekici'ye katılıyorum.