Mesajı Okuyun
Old 12-10-2009, 11:54   #35
ltınbilek

Sayın Gemici ve değerli arkadaşlarım :Benim amacım KUMA konusunu bu konuyla birleştirmek değildi.Sadece bir örnek olarak kullandım asıl konumuz ise aile birliğine karşı yönelen bu tür saldırılırın haksız fiil teşkil ettiği ve tazminat istenebileceğidir.Aile kurumuna saldırı olayı çok yönlü olup bu olay da ceza kanununa göre suç olmasa bile borçlar hukuku ve medeni hukuk açısından tazmini gereken bir haksız eylemdir.Yani her haksız eylemin karşılığı ceza hukuku açısından suç teşkil etmez.Bu nedenle aile birliğinin varlığına yönelik bu tür saldırılar tazminat hukuku kapsamında değerlendirilmelidir.Yoksa zina kavramı içinde değil.Zina yasalarımızda suç olmadığı halde aile birliğini temelden sarsan bir olay olup sonuç itibarıyla bir takım zararlar doğurmaktadır.Bu zararların tazmini ise tazminat hukuku kapsamında değerlendirilmelidir.Yoksa tazminat bir terbiye ve ceza aracı değildir.Benim yorumumun bu nedenle yanlış anlaşıldığı kanatindeyim.aile hukukunda taraflardan hangisi bu tür bir eyleme maruz kalırsa kalsın sonucunda yıkıma varan olaylar ve zararlar söz konusudur.Bunu ceza hukuku kapsamında çözmek zaten imkansızdır.Saygılarımla Av.Nazmi Altınbilek