Mesajı Okuyun
Old 11-10-2009, 22:02   #34
Gemici

Alıntı:
Yazan ltınbilek
Sayın : Gemici, bu kararın yıllardır toplumumuzda sorun olan KUMA meselesinin çözümü açısından atılmış iyi bir adım olduğu kanaatindeyim.Hangi eş diğerini aldatırsa aldatsın hukuki açıdan aldatılanın kişilik haklarına ve sosyal yaşamına bir saldırı söz konusudur.Bu nedenle Yargıtay kararını çok yerinde buluyorum. Üniversitede bu konu zaman zaman gündeme gelir ancak yorumlar kişisel olduğu için tartışmalı bir konu olmakla birlikte zina suç olmaktan çıkarıldığı zaman büyük bir boşluk doğmuştu. Bence bu boşluk tazminat yoluyla bu şekilde doldurulabilir ve aile birliği biraz daha ciddiyet arz ederek bu haksız eylemi gerçekleştirenler tazminat yoluyla cezalandırılmış olurlar. Böyle bir eylem aile içinde çeşitli sıkıntı ve yaralara zaman zaman da intiharlara kadar varan sonuçlara gidiyor.Bu nedenle bu tür haksız eylemlerin bedelsiz olmayacağını düşünerek bu kararı destekliyorum.Saygılarımla.Av.Nazmi Altınbilek

Sayın Altınbilek,

KUMA probleminin toplum için sorun olduğu, temel hak ve özgürlüklere ters düştüğü, çağ dışı bir uygulama olduğu ve bir çüzüm bulunması gereken bär problem olduğu konusunda hemfikiriz zannedersem.
Ayrıldığımız nokta Yargıtay’ın soz konusu kararı. Benim görüşüme göre Yargıtay suç olmaktan çıkarılmış olan bir fiili haksız fiil olarak değerlendirmekle anayasada yer alan temel hak ve özgürlüklere ters düşen bir uygulamada bulunmuştur ve karar yerinde değildir. Siz kararı KUMA meselesinin çözümüne yol açabilecek bir uygulama olarak değerlendirmekle tartışmaya yeni bir yön veriyorsunuz.

KUMA kurumunun temelinde beğenmediği veya doğurganlığını yeterli bulmadığı eşininin yanına(üstüne), evine yeni bir kadın, bazı durumlarda evdekilerin yanına üçüncü veya dördüncü bir kadın, getiren erkeğin fiili yatar. Belirli durumlarda kuma olarak getirilen kadın daha erginlik çağina bile gelmemiştir ve bazı durumlarda kendi rızası dışında, sırf ailesinin baskısı ile gelir. Kısaca belirtmek gerekirse üzerine kuma olarak getirildiği kadının haklarına bir saldırıda bulunabilecek bir durumda değildir.

Diğer bir konu, kumalık karumunun zinanın suç olduğu zamanlarda bile var olduğu ve bu suç olmanın kumalık kurumunu ortadan kaldıramadığıdır. Bu sebepten zinayı haksız fiil olarak değerlendirmenin, kumalık kurumuna karşı mücadelede büyük bir rol alabileceğine inanamıyorum.

Belirtilmesi gereken en önemli konu ise, Yargıtay’ın söz konusu kararında kumalık kurumuna herhangi bir atıfta bulunmadığı ve bulanamıyacağı gerçeğidir. Çünkü toplum yapısını ilgilendiren bir kurum olarak kumalık probleminin çüzümü politiktir ve yasa koyucunun görevidir, yasada suç veya haksız fiil olarak düzenlenmiyen zina fiilini haksız fiil olarak değerlendiren yargının değil.

Saygılarımla