Mesajı Okuyun
Old 01-04-2010, 09:16   #7
mehmetseyrek

FOSEPTİK ÇUKURU MU, FOSEPTİK Mİ?
Sanırım yazacağım konuya en uygun yer burasıdır.Bu günlerde Adli bir olay nedeniyle tüm gazete ve televizyonlar yaygın bir yanlışı yapmaktadırlar.Her ne kadar: "Galat-ı meşhur lügat-ı fasihten yeğdir" deseler de ben buna pek inanmayanlardanım.Sorun şu:

Alıntı:
"Uşak’ın Eşme İlçesi’ndeki yatılı bölge ilköğretim okulunda (YİBO) eğitim gören ve 22 Mart pazartesi günü saat 21.00 sıralarında, yat yoklamasından sonra ortadan kaybolan 10 yaşındaki Umut Balık’ın cesedi bulundu.

9 gündür ilçe çevresinde ekipler tarafından yapılan ve umutların giderek azaldığı Umut’u bulma çalışmalarında korkulan oldu. 9 gün süren arama çalışmalarından bir sonuç alınamayınca polis son çare olarak okul bahçesinin arka tarafında pansiyon binasına yaklaşık 100 metre mesafede bulunan foseptik çukurunun suyunu boşalttı. Vidanjörün aralıksız 12 saat süren su tahliye işlemi sonunda çukurdaki su tamamen boşaltıldı. Belediye ve polis ekiplerince başlatılan incelemede , foseptik çukurunun içindeki mil tabakasında Umut Balık’ın cesedi ile karşılaşıldı.

Umut Balık’ın kaybolduğu gün foseptik çukurunda inceleme yapan ancak bir bulguya rastlayamayan polisin, çukurun iş makineleri yardımıyla incelenmesini istemesiyle dün belediyeye ait makinelerle arama başlatılmıştı. Çukurun üç odalı bir yapıya sahip olduğu, bu nedenle daha önce cesede ulaşılamadığı ifade ediliyor. İş makinesinin 12 saat süren çalışma sonucu çukur içindeki yarım metrelik mil tabakasının içinde Umut Balık’ın cesedine rastlandığı bildirildi."
Yukarıdaki alıntı ülkemizin en büyük gazetelerden birinden.Üç yerde foseptik sözcügü geçiyor.Bu fransızca bir söz.Fosse(çukur) ve septique(mikroplu)sözcüklerinden oluşmuş bir bileşik sözcük.Mikroplu çukur ya da mikrop çukuru diye çevirebiliriz.Bu yetmiyor anlaşılan bir de çukur sözcüğünü eklemek durumunda kalıyoruz.Oluyor mikroplu çukur çukuru.Bu yanlışı niye yapıyoruz?Yabancı söz kullanma merakından.Ya da türkçesi var mı yok mu diye araştırma sıkıntısına girmemek için.
O zaman da böyle gülünç durumlara düşmekten kurtulamıyoruz.
Esenlikler.
Av. MEHMET SEYREK