Mesajı Okuyun
Old 07-04-2010, 20:12   #15
Admin

Sayın Ahmet Coşkuner,

Olumsuz düşüncelerden sıyrıldığınızı farketmenin mutluluğu ile ve ayrıca bugün ulaşabildiğim sitenizi de biraz daha incelemenin getirdiği rahatlıkla izninizle projenin teknik kısmına da biraz değineyim:

* Benim kişisel görüşüm sitenizin güvenlik açısından bir sorunu olmadığı yolunda. Güvenlikten kastım sunucunun/uygulamaların güvenliği değil, onu bilmem de mümkün değil zaten ancak yukarıdaki Sayın Protesto'nun mesajını okuyunca acaba kredi kartı bilgileri, anne kızlık soyadı gibi paylaşılmasından endişe duyulacak hassas bilgiler mi isteniyor diye düşünmüştüm, böyle bir durum yok.

* Avukatların meslek sırrı konusunda sizin tesbitlerinize katılıyorum. Ancak bu konuda tıpkı "ben internet bankacılığı kullanmam" diyen internet kullanıcıları olduğu gibi, "ben dosyalarımı online ortamda saklamam" diye düşünen meslektaşlarımız da olacaktır, bu konuda her iki görüşe saygı duymaktan başka bir yol yok. Siteniz açısından bence iyi bir strateji bu konuda gayrıresmi güvenlik açıklamaların ötesinde, site sözleşmesine bu konuda bir "taahhüt" eklemek olabilir.

* Site sahibinin isminin/adresinin/telefon numarasının bu kadar açık olmasını önermem, günlük birkaç bin ziyaretçi alıp, gece yarısı cep telefonlarınız çalmaya başladığında beni hatırlarsınız. Zaten site sahibinin 2 yıl sonra siteyi devretmeyeceğinin de bir garantisi olmayacağına göre, güvenilirliği bu şekilde kazanmaya çalışmak yerine kullanıcıların içini rahatlatacak bir site/üyelik sözleşmesi vs. hazırlamanız özellikle avukatlar açısından daha rahatlatıcı olabilir.

* Sitenin "avukatların reklam sunumu" özelliğini tekrar değerlendirmenizi öneririm, avukatların reklam yapması yasaktır, dolayısıyla avukatlara hitap eden bir sitede böyle bir özellik olmaması gerektiğini düşünüyorum.

* Duruşma günlerinin online saklanıp, sorgulanması ve eposta ile haber verilmesi ilk etapta cazip görünüyor ancak sanılanın aksine avukat meslektaşlarımızın fazla ilgisini çekmeyebilir. Benzer bir özelliği birkaç yıl önce biz THS'de "kişiye özel takvim" ile sunmuştuk, ben dahil hiçkimse kullanmadı. Keza kişisel cep telefonları/PDA'lerin benzer özellikleri vs. dahi avukatların ECE ajandası tutkusunun tekelini yıllardır kırabilmiş değil.

* Dosyayla bağlantılı evrakların sisteme yüklenmesi vs. güzel özellikler, belki ileride metin tanıma/OCR özellikleri vs. eklemeyi düşünebilirsiniz.

* Sitenin "dosya otomasyonu" sitesi olduğunu anladım ancak dosya otomasyonunun meslektaşlarımızın çok talep ettiği bir uygulama olmadığı konusunda da naçizane görüşümü belirtmeliyim. Bu açıdan çok yoğun talep olmaması sizi üzmesin. Elbette ücretsiz olmanız, kullanımının kolay olması vs. önemli avantajlar, umarım bu dezavantajı dengeler.

* Böyle bir projede "kalıcılık garantisi" de önemlidir diye de düşünüyorum. Sistem ücretsiz olsa dahi, bir üyeniz saatlerini harcayıp dosya bilgilerini sisteme aktarmışsa bundan yıllarca sorunsuz ve aynı şartlarla yararlanma beklentisi içine girecektir. Dolayısıyla bu hizmet 3 ay sonra durur mu diye düşünen her ziyaretçiniz aynı zamanda sitenizi de son kez ziyaret ediyor olacağından, bu konuda özellikle ana sayfada "kalıcılığı" taahhüt etmenizi ve bu konunun başındaki mesajlarınız gibi kötümser mesajlardan kaçınmanızı naçizane öneririm.

Bu arada sisteminiz avukatlar için tasarlanmışsa da, esasında "dosya yönetimi" anlamında daha genel hale gelmesi ve başka profesyonel meslek gruplarına hitap etmesi de mümkün diye düşündüm. Avukatların dosya bilgilerini sakladığı ortamda, başka bir profesyonel kendi işinin dosyalarını, duruşma günlerinin saklandığı ortamda randevüleri vs. saklayabilir. İş planınızı bilemiyorum elbette ama siteyi gördüğümde ilk düşündüğüm bu oldu doğrusu.