Mesajı Okuyun
Old 11-04-2010, 20:41   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Yavuz Şahin
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Aşağıda izah edeceğim mevzu hakkında görüş ve önerilerinizi bildirerek bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

OLAY:
A, B kardeşler, birbirine komşu iki arsanın sahibiler. Borçlarından dolayı ikisinin arsası üzerine de haciz konulmuş ve satışı istenmiştir.
C'de A ve B'nin sahip oldukları arsalara komşu arsası olan başka bir vatandaş. C aynı zamanda bulunduğu ilçede dava takipçiliği yapmaktadır.

Satıştan önce C, A ve B'ye gelerek bir öneride bulunuyor. Öneri şu;

Aramızda bir sözleşme yapalım, siz arsaların satış ihalesine girmeyin sadece ben gireyim, ihale benim üzerimde kalırsa, satış masraflarını ödeyip sizin arsalarınızı tapuda kendi adıma tescil edeyim. Daha sonra siz yaptığım masrafları bana ödediğiniz zaman arsalarınızı size geri vereyim. Bu yaptığım iyiliğe karşlıkta siz bana arsalarınızdan benim arsama komşu olan kısımdan x metre karelik bir alanı satacaksınız.

Öneri A ve B'ye uygun geliyor ve kabul ediyorlar. Dava takipçisi olan C'nin resmi işlemlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağını bildiği konusunda A ve B'de mevcut olan güvenden dolayı yapılacak sözleşmenin nasıl ve ne şekilde yapılacağı tamamen C'ye bırakılıyor.

C daha sonra "TAŞINMAZ SATIŞ VAADİ" başlıklı bir sözleşme hazırlıyor. Sözleşmenin içeriği şöyle;
__________________________________________________ ________

TAŞINMAZ SATIŞ VAADİ

Sözleşmeyi Yapanlar: A ve B
Sözleşmeyi Kabul Eden: C

İzahı: A ve B'ye ait olan arsaların İcra Dairesi tarafından yapılacak satış ihalelerine A ve B katılmayacak onların yerine C ihaleye katılacak. İhale C'nin üzerinde kaldığı taktirde satış masraflarını ödeyerek C kendi adına tapuda tescil yapacak. Daha sonra A ve B, C'nin yaptığı masrafları kendisine ödedikten sonra A ve B'nin arsalarından kendisine komşu x metre kare alan hariç diğer kısımları A ve B'ye devredecektir. Aynı zamanda C'de bu x metre karelik alanın bedelini A ve B'ye ödeyecektir.

Eğer C sözleşmeye uymayarak A ve B'nin arsalarını belirtilen şartlarda geri vermezse X TL cezai şart ödeyecektir.

Şahitler:
y - z - t
__________________________________________________ ________

Yukarıda bahsedilen sözleşme A, B, C ve şahitler tarafından imza ediliyor. Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi noter huzurunda düzenleme şeklinde yapılması gerekirken sadece taraflar arasında imza edilmekle yetinilmiştir. Dava takipçiliği yapan C öyle olduğunu belirtmiş, A ve B'de C'ye duydukları güven dolayısıyla kabul etmişlerdir.

Bana müracaat eden müvekkiller sözleşmeyi uygulamak, belirtilen bedeli ödemek ve C'ye satacakları kısım haricinde kalan arsalarının kendi adlarına tescilinin yapılmasını istiyor. C ise devri yapmak için satış masraflarının ve alacağı arsa haricinde ayrıca Y TL daha para istiyor. Yani sözlemeye uymuyor.

Mevzu çok uzadı farkındayım, ama konu hakkında ayrıntılı bilgi vermek istedim.

Yukarıda anlatılanlardan yola çıkarak benim ne yapmamı, nasıl bir yol takip etmemi tavsiye edersiniz.

Dava takipçisi olan C hakkında ayrıca Baro'ya şikayet ve Savcılığa Suç duyurusunda bulunmam gerekir mi?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Burada -iade- satış vaadinde bulunan C olmalıdır. Çünkü ilk satış icrada olmaktadır ve kardeşlerin satışa yönelik bir rızaları sözkonusu değildir. C 'nin taşınmaz satış vaadi açısından olaya bakacak olursak;

Bildiğiniz gibi yazılı şekil şartına uymadan yapılan sözleşmeler geçersizdir. Geçersiz sözleşmede düzenlenen cezai şart da hükümsüzdür.

Geçersiz böyle sözleşmelerde herkes verdiğini sebepsiz zenginleşme hükümleri dairesinde -kural olarak- geri alır. Ancak burada karşılıklı olarak verilmiş bir edim yok. C taşınmazı A ve B'den almamıştır. Diğer yandan A ve B de herhangi bir ödeme yapmamıştır.

Fakat burada sözleşmenin hüküm ifade edeceğine güvenerek A ve B zarara uğramışlardır. (Konu tartışmalı da olsa) bu nedenle menfi zararlarını talep edebileceklerini ve sözleşme hükümsüz kalmasaydı ulaşacakları maddi durum ile sözleşmenin hükümsüz kalması nedeniyle mevcut maddi durumları arasındaki farkın tazminini isteyebilirler düşüncesindeyim.