Mesajı Okuyun
Old 14-01-2008, 19:39   #2
Kadir COŞKUN

Alıntı:
2006 yılında alınmış bir plasma tv ekranında , sürekli olarak seyredilen televizyon kanallarının logoları sabit kalmış, diğer kanallar seyredilirken bu logolar görünmektedir.
Firma bunun bir ayıp olmadığı, türkçe kullanım kılavuzundada bu duruma ilişkin uyarı bulunduğunu iddia etmektedir.

Bu durum türkçe kullanma kılavuzunda belirtilmiş ve çok uzun süre sabit görüntü görüntülenmemesi uyarısında bulunulmuştur.

Sayın Themis99,
4077 sayılı yasanın 4.maddesinin 1. fıkrasında ayıplı malın tarifi yapılmıştır.Buna göre " Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar," ayıplı mal olarak kabul edilir.

Belirttiğiniz gibi eğer satıcı tarafından malın kullanma kılavuzunda belirtilen bir sorunla karşı karşıya kalmanız durumunda malın ayıplı olmadığı,bu durumun satılanın doğasından kaynaklandığı sonucuna varılabilir. Ancak bu durumda dikkate alınması gereken şey şudur. Sürekli izlemenin objektif kriteri nedir bu kime ve neye göre tespit edilecektir?

Ben bu uyuşmazlığın tarafı olsaydım öncelikle her ihtimale karşın ayıp ihbarında bulunur sonra da - sanırım lcd tv 22.maddede öngörülen sınırın üstündedir - Tüketici Mahkemesinde dava açardım.

Saygılarımla...