Mesajı Okuyun
Old 10-03-2011, 23:49   #33
Av.Ömer Faruk

Bir avukat görevi nedeni ile uğradığı bir haksızlık veya saygısızlık karşısında tek başına ne yapabilir? Şikayet olsa ispat et denmeyecek mi?Denecek.Diyelim ki kalemde ki ya da icra dairesindeki memur size hakaret etti ya da saygısızlık yaptı.KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEKSİNİZ?

Bağlı olduğu hakim ya da savcı benim elemanım deyip sahip çıkıyor şikayet etseniz "sizin iddianız bu şikayet ettiğiniz memur da aksini söylüyor"diyecekler.Gerçekten merak ediyorum bu durumu nasıl ispatlayacaksınız?Tutanak tutmak hiç bir işe yaramıyor.Denendi...

Yaşanmış bir örnek vereyim;Br duruşma esnasında hakim bey az önce duruşma salonundan çıkan avukat için yalan söylüyor bu avukat yalancı.Yalancı şirketin yalancı avukatı birbirlerini bulmuşlar dedi. Duruşma salonunda 10'a yakın avukat vardı ve bir bayan meslektaşımız gayet nazik bir dille hakim beye "avukatlar için yalancı diyemezsiniz böyle bir hakkınız yok"dedi.Hakim bir fırça da ona attı.Senin yaşın kadar zamandır hakimim ben dedi.Ve o salondaki hiç bir avukat ağzını açamadı.Neden mi?Aman başıma iş almayayım aman benim dosyam da burda durduk yerde aleyhe bir karar verilmesin diye...

Bu işin çözümü beraber hareket etmekte ve bu birlikteliği sağlayacak olan meslek birliği olan barolar.Avukatlar tek başlarına ne yapsınlar soruyorum...

Sırf bu yüzden mesleği bırakmakla karşı karşıya kalan o kadar çok meslektaşım var ki...Emeğime, bu kadar sene emek harcadığım eğitim hayatıma acımasam ben de başka bir meslek yapmayı düşünür müyüdüm acaba?Kim bilir belki de...