Mesajı Okuyun
Old 30-11-2006, 16:25   #5
ISIL YILMAZ

Sn.su perisi,

Akademisyenlik "kürsü hocasına derin bir ilgi oluşturmakla" karar verilecek bir meslek değil bence. Ama herşeye biryerden başlamak lazım yine de...

Hedefi yüksek tutma konusundaki sizin tabirinizle "ideolojik yaklaşımınız"dan ne kastettiniz çok bilemedim, ama etrafında birkaç akademisyen olan ve kızkardeşi akademisyenlik için evde harıl harıl sınavlara hazırlanan biri olarak şunu söyleyeyim ki, bu iş çok zor bir iş.

Sürekli çalışmanız, yeni yayınları takip etmeniz ve geniş bir birikime sahip olmanız gerekli, kütüphaneye ısınmayı iyi düşünmüşsünüz

Kürsüdeki hocaya bakarsanız, işin sadece sahne tarafını görürsünüz. Benim birçok arkadaşım daha master tezi yazarken stresten türlü türlü hastalıklara sahip oldular : Zona, ülser, vs.vs. Doktora tezi yazanların günde kaç saatcik uyuduklarını ve sahip oldukları stres kaynaklı hastalıklar ise söylemek dahi istemiyorum, hevesiniz kırılmasın diye.

Kısaca çok büyük bir özveri isteyen ve karşılığını mali açıdan uzun bir süre alamayacağınız bir alana meyletmişsiniz. Bu ciddi kararı verenleri daha en baştan kutlamak gerek.

Umarım iyi bir akademisyen olursunuz.

Saygılar.