Mesajı Okuyun
Old 24-06-2014, 12:53   #25
AV.SEDAT

Konunun ilk mesajında şöyle bir durum vardı: burakkoca'nın müvekkili krediyi mortgage düzenlemesi çıkmadan evvel almış.

O dönemde verilen krediler için erken ödeme cezası (eğer sözleşmede varsa) tüketici kanununun tek taraflı haksız şart korumasına takılır bence.. ben de 2005 yılında aldığım bir konut kredisini 2009 yılında erken kapatmak istediğimde adını yazmakta sakınca görmediğim halkbank, ısrarla erken kapama cezası almaya çalıştı. Hatta buna gerekçe olarak mortgage yasası çıkınca yasa gereği KKDF-BSMV ististasından yararlandığımı, taksitlerimin düştüğünü, yasanın olanaklarından yararlanıp yükümlülüklerinden kurtulamayacağımı (!) iddia etmişti telefonda banka avukatı ben de kendisine vergi avantajının devletle benim aramda olduğunu, erken ödeme cezasının ise bankayla aramdaki mesele olduğunu, konuyu mahkemeye taşımaktan esasen memnun olacağımı ama mümkünse uğraşmak istemediğimi söyleyince neredeyse yönetim kurulundaki hukukçu üyeye kadar telefon trafiğine girip "benden almamaya karar verdiklerini" söylemişti

Benim olayımda sözleşmede bir erken ödeme cezası yoktu - ki olsa da bence geçersiz bir şart olurdu. Banka yasadaki hükümden kendine pay çıkartmaya çalışıyordu sadece..