Mesajı Okuyun
Old 15-01-2005, 14:04   #4
Gemici

Sayın ikbalc,

Mesajınıza 'Marka Mevzuatı Ve Basın Kanunu' başlığını koymuşsunuz. Yönelttiğiniz soru da dikkatleri bu yöne çekiyor.

Benim düşünceme göre başlığın çağrıştırdıkları ile sizin asıl probleminiz birbirinden ayrı şeyler.

Anladığım kadarı ile karşı tarafın sizin aleyhinize açmış olduğu bir haksız rekabet davası ve bu davaya bağlı olarak mahkemenin size karşı aldığı bir 'ihtiyati tedbir kararı' var.

Haksız rekabet davasının halen devam ettiğini zannediyorum. İhtiyati tedbir kararının amacı, dava sonuçlanıncaya kadar, davacının uğrayabileceği zararı önlemek.

Alıntı:
Davacı firma ise Ağustos 2000 de mevkute yayınlamaya başlamış. Şu anda markanın lisansı bize ait ve davacı firmanın bizim markamızı kullanmamızı kısıtlamaya hakkı var mı? Bizim tabelalarımızı indirmeye hakları var mı?

Bu sorunuza verilecek cevap, bence EVET. Çünkü halen geçerli olan bir ihtiyati tedbir kararı var. Bu karara dayanarak davacı kararın içeriğine ters düşebilecek her hareketinizi önler veya duruma göre kısıtlar.

Haksız rekabet davasının bir an önce bir sonuca bağlanmasını veya ihtiyati tedbir kararının ortadan kaldırılmasını sağlamadığınız sürece, verilebilecek her cevap sadece teoride kalır ve karşı tarafın tabelanızı indirmesini önleyemez.

Not: Benim burada yazdıklarım da sadece teoriden ibaret. Tatbikat başka yönde ise, teorik yanlışımı düzelten birisi çıkar zannedersem.

Saygılarımla