Mesajı Okuyun
Old 12-10-2011, 16:42   #5
Av.Nevra Öksüz

HMK m.109/2: "Talep konusunun miktarı, taraflar arasında tartışmasız veya açıkça belirli ise kısmi dava açılamaz."

Açılırsa ne olur?

HMK m.109 gerekçesinden: "...Bununla kısmî dava kurumunun amaç dışı kullanılmasının önüne geçilmek istenmiş, yani sözü edilen hâlde davacının kısmî dava açmakta hukukî yararının bulunmadığı kabul edilmiştir..."

Hukuki yararın niteliği nedir?

HMK m.114: "Dava şartları şunlardır:...h) Davacının, dava açmakta hukuki yararının bulunması..."

Dava şartları noksansa?

HMK m.115/2: "Mahkeme, dava şartı noksanlığını tespit ederse davanın usulden reddine karar verir..."

İstisnası nedir?

HMK m.115/2:"...Ancak, dava şartı noksanlığının giderilmesi mümkün ise bunun tamamlanması için kesin süre verir. Bu süre içinde dava şartı noksanlığı giderilmemişse davayı dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddeder."

Soru: Tam dava açılabilecekken kısmi dava ikame edilmişse dava, hukuki yarar yokluğu sebebiyle usulden reddedilecektir. İkame edilen davada dava şartlarından olan hukuki yarar yokluğuna ilişkin eksikliğin giderilmesi mümkün müdür?

Benim kanaatim, mahkemenin davanızı usulden reddetmeden önce tarafınıza eksikliğin giderilmesi için kesin süre verebileceği yönündedir. Usul ekonomisi açısından da olması gereken budur (diye düşünüyorum ).

P.S: Asliye Ticaret Mahkemesi'nde yazılı yargılama usulüne tabi dava ve HMK m.141'e dair haktan ayrık olarak ve genele ilişkin değerlendirme yapılmıştır.

Saygılar...