Mesajı Okuyun
Old 11-04-2007, 06:24   #49
Ismail Erbab

Varsayılan Omerika'daki Turkler (2)

Evet karakterimiz anlattikca anlatiyordu. Ama zaten son gunlerde iyice sinirliyim, cok uzgunum ruhsal hayatim iyi gitmiyor, memleketi ozlemisim, rakisini baligini falan, dedim ne olacaksa olsun, su herifi iyice sikistirayim. Cunku, soyledikleri size de mantiksiz gelmedi mi? Eger hikayenin basini okursaniz bana Malatyanin varlikli ailelerinden birinden geldigini Istanbulda han yonettigini vs. anlatmisti. Eh be kardesim bunlar varlik gostergesidir. Varlikli birisi de oyle birisinin pesine takilip kit kanaat Omerika'ya dil ogrenmeye gelmez. Adam olur Istanbuldaki cok iyi ingilizce kurslarindan birine gider. Yani isini gucunu birakip gelmege degmez bu saatten sonra.

Eleman olaylari karman corban anlatmaya baslayinca hemen dur dur dedim. Yahu bastan anlat bakalim su olayi. Once sordum: Kim bu kadin ? Hahaaa, daha kahramanimiz kendini bu kadar buyuk islerin icine soka, Turkiyelerden alip getiren, ugruna bi suru para doken ve evini acan kisinin adindan baska bildigi pek de fazla birsey yoktu. Hoppala dedim nasil olur ? Peki dedim sen hic sormadin mi, kimsiniz ne is yaparsiniz, in misin cin misin be kadin ?

Ondan sonra okuduklarini ve bildiklerini tek tek anlattirdim. "B" nin soylediklerinden, bolunmek uzere plan yapilan bir Turkiye'den ziyade, bir siyaset bilimcisinin yaptigi akademik bir arastirma gibi geliyordu. Yahu dedim, soylediklerinde bende suphe uyandiracak birsey yok. Belki de kadin bir profesor, ve Turk-Islam tarihi ile ilgili bir arastirma yapiyor, bu dogru olamaz mi?

Ben sordukca kahramanimiz somut cevaplar veremiyordu. Git gide koseye sikistiriyordum onu. Ama cok garip, gercekten korkmus gozukuyordu. Hani yalan soyluyor olsa, kendi yalanina cok iyi inanmis gibiydi.

Dedim, git al gel , elindeki belgeleri bir bakalim neler bulacagiz. Kimseyi insafsizca yargilamayalim degil mi ? Bizimkini cozebilmek icin bir ara onu MIT ile gorusturebilecegimi, saglam baglantilarim oldugunu falan uydurdum. Hatta buradaki Turk elciliginin de isin icinde olabileceginden onlarla gorusmesinin sakincali olabilecegini falan soyledim. Artik bana guveniyordu ))

Bizimki evine gidip elinde birkac kagit parcasiyla geri dondu. Kagitta yazanlari okuyunca "insaf" diyesim geldi ama eleman sucsuzdu. Bilgisizliginin kurbani olmustu. Yarim yamalak ingilizcesi ile ele gecirdigi butun yazismalari yanlis anlayip kafasinda cesitli paranoyalar gelistirmisti. Gercekten de yazanlar giris seviyesinde ingilizce bilen birinini kolaylikla yanlis anlayabilecegi turdendi.

Neyse durumu acikliga kavusturup, bizimkine tek tek cevirdik elinde yazanlari. Emailleri hic sormadim bile. Tahmin ettigim gibi akademik bir proje idi ya da bir gazetecinin yapacagi turden bir arastirma.

Ama hikayenin beni VURAN kismi bundan sonra basliyor. Cunku yazimin basligi "Omerika'daki Turkler". Yani her firsatta beni cilgina ceviren yurdum insanlari.

Kardesim, sanki Turkiye'de yolunu tutturamamis, ruhsal durumu cok iyi olmayan, ben de dahil, ne kadar dengesiz vatandasimiz varsa kacmis buraya. Tanidigim akilli uslu egitimli insanlar olmasa, cilginca bir iddia ile ortaya cikacagim.

Sonradan "B" cozuldu de cozuldu. Meger, bizim "B" Sultanahmetteki turist avcilarindan biriymis. Sozu gecen bayani (55) bizim Turk delikanlisi "B" (26) sehveni olarak Istanbul'da cok mutlu edince, teyzemiz de Omerika'da birlikte mutlu olabiliriz dusuncesiyle bunu almis getirmis. Hatta buna evlenme bile teklif etmis. Ama bizimki buradaki Asyali, Amerikali , Angle-Saxon manitalari gorunce teyzeyle munasebetini kesip tavir koymus kendi aklinca. Simdi de buradaki yasal suresi bitmeye yaklastigindan kalabilmenin yollarini aramaya baslamis.

Bir gorseydiniz, kuzu oldu birden kuzu. Benim arkadas "S" kadinla evlenmesini onerince, evlenirim evlenmesine ama ben bu kadini aldatirim deme curretinde bile bulundu ya, cat diye tavrimi koydum. Allah'im kimlerle muhatab oluyorum. Laf neredeeen nerelere geldi.

Sen kalk gel, Omerika'da boylesine rastla. Benim evde de bir tane Turk var. Dohtor kendisi. onun da camasirlarini dizicem bir bir.

Bu arada, not : Kimlik bilgilerimi sansurleme geregi duydum. Sevgili Ahu bu konuda yardimci oldu, sagolsun, canim arkadasim.
Merak eden, sorusu olan, yazismak isteyen herkesi beklerim, kimligimi saklamaya da ihtiyacim yok ama burada baskalari hakkinda da konusuyorum. Yazdiklarimdan diger insanlarin desifre olmasi ve bunun onlarin bilgisi disinda olmasi hos olmayabilir. Bendeki sans ya birisi gelir uye olur buraya, al basina belayi. Hic olmazsa olay benzerligi, isim benzerligi vs. kivirtma sansim olur. Bana PARANOYA mi bulasti su adamdan nedir ))