Mesajı Okuyun
Old 09-08-2006, 23:13   #6
Av. Can DOĞANEL

Hakim her ne kadar önüne gelen konuda yürürlükte olan yasaların uygulamakla görevli ise de bahsettiğiniz yasa anladığım kadarı ile (yasayı bulamadım adını veya numarasını verirseniz sevinirim) zarara uğrayan mudilerin haklarının nasıl ödeneceğini düzenliyor. Devlet kişilere alacaklarınızı böyle ödeyeyim siz de bu şartlarla razı olun ötesini karıştırmayın diyor. Yani hukuki manada bir İcapta bulunuyor. Bu icap borcun yenilenmesi (tecdit) kurumuna da benzetilebilir. İlgili de gidip tecdit konusundaki icaba uyar ve sair haklarından feragat ile alacağını borçlunun önerdiği koşullarla kabul ederse davaya da konu olan borcun yenilendiğini düşünebiliriz. Bu durumda dava konusuz kalacaktır. Ancak kişi bu icaba riayet etmez ve ben davama devam ediyorum der ise mahkeme kanaatimce bu yasayı gözönünde bulundurmaksızın kararını vermelidir. Öte yandan yasal düzenleme kişilerin başvurusunu aramaksızın aynı durumda olan herkese uygulanacağı yönünde bir takım hükümler ihtiva ediyorsa, kazanılmış hak ihlalidir ve Sn. Konyalının da belirttiği gibi ağır bir Anayasaya aykırılık söz konusudur.