Mesajı Okuyun
Old 28-01-2004, 12:29   #5
homer

Merhaba;
Bir yargı mensubu olarak eleştirilerinizden payıma düşeni aldım. Başımı önüme eğdim ve sustum. Acımasız ve istisna tanımayan eleştirilerinizde kısmen de olsa haklıklık payı olması beni susmaya mecbur bırakıyor.
Konu kişiselleşmesin, amaç dışına çıkılmasın diye susma hakkımı kullanıyorum, ama bu söyleyecek hiç sözümüz yoktur anlamına gelmez.
Yasal faizin düzenlemesindeki hukuki yanlışlığa katılıyorum. Haklısınız, neremiz doğru ki?
Buna karşılık size katılmıyorum, yasal faizin düşmesi anormal değil, yasal faiz temerrüt faizinden farklıdır, caydırma niteliği yoktur. Faiz oranını yüksek tutarak alacaklı taraf lehine haksız kazanca neden olmamalıyız.
Belirlenen oranlar hayatın gerçeği ve enflasyon karşısında düşük kalmış olabilir, bu da borçlu lehine haksız kazanca neden olacaktır. Bu nedenle daha objektif bir kural konması umudumuzdur.
Ama faizin düşük olması hak arayanları nasıl caydıracak anlayamadım?
Bu arada belirteyim mahkeme yollukları yılda bir kere artıyor. İki defa artması eskidendi.
Mesela bu yıl hakim için 7.000.000.TL olan şehiriçi keşif yolluğu 9.000.000.TL'ye yükseldi. :)
Ama isterseniz mahkeme yollukları artıyor diye, tüketici faiz oranlarını da düşürmeyelim, ne dersiniz?
Son sözüm: Ben önümüzdeki bir yılda alacağım tüm keşif yolluklarını size vermeye razıyım, yeter ki bu kadar basit mevzularla bizi rencide etmeyiniz. Bu meslek maaşına veya keşif yolluğuna tamah edilerek yapılmaz. İncitici olmamaya özen göstermek bir nezaket ve sağlam karakter göstergesidir.
Ama siz de yanlışlıkları düzeltmek için boş durmayınız, Anayasa Mahkemesine müracaat için defi hakkınızı kullanmayı ihmal etmeyiniz. Herkes elinden geleni yapmalı değil mi? Saygılar.