Mesajı Okuyun
Old 28-09-2017, 12:17   #11
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Reçeteden okunabilir şekilde tanı ve ilaç adı anlaşıldığına göre yanlış ilacın satımından dolayı eczacının sorumluluğu söz konusudur.

Eczacıya karşı hem Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun tüketicilere tanıdığı seçimlik hakları kullanabilir hem de yanlış ilaç kullanımı sebebiyle çocukta meydana gelen zararların, tedavi giderleri ve manevi zararın giderilmesini isteyebilirsiniz. Tüketici olarak seçimlik haklarınız ilacı iade ederek sözleşmeden dönmek veya doğru olan ilaçla değiştirilmesini sağlamak olacaktır.

Hangi seçimlik hakkınızı kullanırsanız kullanın çocuğun cildinde meydana gelen enfeksiyon sebebiyle meydana gelen zararın giderilmesini isteyebilirsiniz. Burada önemli olan doğru ilaç verilseydi sağlık durumu ne olacaktı ve şimdi ne oldu, aradaki farkı ortaya koyabilmektir.

Eczacı zararınızı gidermediği takdirde başvurunuzun maddi değerine bağlı olarak tüketici hakem heyetine başvurma veya tüketici mahkemesinde dava açma hakkınız saklı bulunmaktadır. Diğer yandan meslek odasına şikayette bulunabilirsiniz. Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elvermediği takdirde bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.