Konu: Nafaka Faizi
Mesajı Okuyun
Old 03-10-2013, 23:52   #1
AHMET01

Varsayılan Nafaka Faizi

Değerli Meslektaşlarım, Açılmış bir boşanma davasında hakim boşanma kararı verirken tedbir nafakasına karar vermeyi unutmuşum diyerek dava tarihinden geçerli olmak üzere tedbir nafakasına hükmetti. Ayrıca bir miktar maddi; bir miktar da manevi tazminata da karar verdi. Biz dava açarken faiz talebinde bulunmamıştık. Hâkim de kararında hiç faize değinmedi. Aslında karar verirken dosyayı şöyle bir karıştırdı, bana dönerek faiz talebiniz var mı ona bakıyorum dedi. Talebimiz olmadığı için de buna değinmedi. Bu tedbir nafakasına dava tarihinden geçerli gecikme faizi hesaplayarak tahsil edebilir miyiz, yoksa hâkimin karar verdiği tarihten itibaren mi uygulamamız lazım? Bu faiz konusunu aynı şekilde maddi ve manevi tazminatlar yönünden de merek ediyorum. Dava açarken boşanmanın hangi ferileri için faiz isteyebiliriz? Gerçi faizi sonradan ayrı bir dava ile de isteyebileceğimizi düşünüyorum. Fakat miktarlar az olduğu için bu davada uğraşmaya değmez. Kısacası boşanma davasında faiz konusunu siz değerli üstatlarımdan öğrenmek istiyorum. Dava açarken hangi kalemler için faiz isteyebiliriz? Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.