Mesajı Okuyun
Old 01-05-2008, 15:02   #54
uye8490

Ben demogoji yapmışlar diyeyim, çünkü ondört yaşındaki bir çocuğun istismarı daha nasıl ötbas edilebilir ki.

Bu açıklamayı yapanların yaşam felsefesini (!)gözönünde bulundurmak şaşkınlığımızı ve buna bağlı olarak öfkemizi biraz dindirir diyorum.

Bu insanlar, insanı insan yapan belli bir takım evrensel değerlerin olduğunu idrak edemeyecek kadar maalesef sığ bir dünya görüşüne sahiptirler.

Halk arasında "kişi işi kendinden bilir" diye bir deyim vardır.

Kendi kişiliklerinde varolan sapkınlıkları, kendi öz değerleriyle sınırlama yeteneğinden yoksun olan bu insanlar ille de dıştan bir gücün ,bir otoritenin (ki bu güç yeri geldiğinde bir yasa olur yeri geldiğinde bir toplumsal norm)kendilerini sınırlamasını zorunlu görürler.

Bu dış baskının ortadan kalkması durumunda ise kendi dinamiklerini oluşturamamış olan bu insanlar kendi girdaplarında olabildiğince boğuşacaklarını bildiklerinden olsa gerek ısrarla "yasak isteriz yasak isteriz" diye de bağırır dururlar.

Dediğim gibi onları sadece yasaklar zapdeder,başkaları için de işin öyle olduğunu sanırlar.

Ne diyeyim hiç şaşırmadım,bu anlayıştaki insanlara en güzel cevabı bu anonim deyimimiz veriyor:
Kişi işi kendinden bilir.
Bizler yasaklar olmasa da insan olduğumuzun ve insanca yaşadığımızın bilincindeyiz.Ya onlar ?