Mesajı Okuyun
Old 11-11-2008, 18:46   #1
av.senemyuksel

Varsayılan Pert Aracın Değeri Rucu Bedelinden Düşürülebilir mi?

Tecrübemin bulunmadığı bir konuda meslektaşlarımın görüşlerine ihtiyacım var.
Olayda müvekkilimin aracı ile başka bir araç kaza yapıyorlar. Kaza tespit tutanağında müvekkilim kusurlu görünüyor. Karşı tarafın araçı tamir edilebilir durumda olmasına rağmen pert raporu veriliyor ve kasko şirketi araç sahibine 30.000,00 YTL gibi bir ödeme yapıyor.
Olayın oluş şekline göre müvekkilin kusurlu olması en azından tamamen kusurlu olması mümkün değil. Bu konuda kusur tespitine ilişkin bir dava açmak istediğimde müvekkilime rücu yapılmadığı, eda davası açabilecek konumdayken tespit davası açamayacağım ve ayrıca hukuki fayda bulunmadığı gerekçesi ile davamın red edileceğini, kasko şirketi rucu ettiğinde eda davası ile kazadaki kusurun tespitini yaptırmamı davaya bakacak hakim söyledi bende dava açmadım. Kendi yaptığım araştırmalar da bu hususla paraleldi.
Hasarlı aracın değer tespitini istedim. Haricen yaptığım araştırmalarda araç 15.000,00 YTL den aşağı etmediğini ve kasko şirketinin de bu aracı kapalı zarf usulü ihale ile satacını öğrendim.
Bu durumda müvekkilimin kazada tamamen kusurlu olduğunu kabul etsek bile hasarlı araç bedelinin kasko şirketince talep edilecek 30.000 YTL den düşürülmesini isteyebilir miyim? Aksi takdirde kasko şirketi sebepsiz zenginleşmiş olmaz mı?