Mesajı Okuyun
Old 25-10-2007, 14:32   #4
hayyam

Başlatılan bu kampanya çok iyiniyetli de olsa ülkemizde pek te işe yarayan bir girişim olmadığı kanaatindeyim. Ben de staj kredisi almış biri olarak başkaca bir çözüm yolu önermek istiyorum.
Tarafıma bugüne kadar sadece Barolar Birliğinden ihtar niteliğinde bir yazı ulaşmış durumda. Bense ödeme yapmayıp hakkımda icra takibi başlatılmasını bekliyorum. İcra takibine yapacağım itirazla beraber bu haksız olarak istenen kredi borcuyla ilgili kanunun iptalini isteyebilirim. Şöyle ki; Avukatlık Kanununda "Madde 76 – (Değişik birinci fıkra: 2/5/2001 - 4667/46 md.) Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek....... avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.
Madde 110 /9 Avukatların meslekte gelişmelerini teşvik edecek ve sağlıyacak her türlü tedbirleri almak,
Madde 121/ 14. Birlik yönetim kurulunun görevleri şunlardır: Avukatlık meslekinin gelişmesine, avukatların haklarının korunmasına ve sosyal durumlarının geliştirilmesine yarıyacak incelemeleri yapmak, vardığı sonuçları ve teklifleri birlik genel kuruluna sunmak." denmektedir.
Kanun incelendiğin de staj kredisi adı altında yapılan ödemelerin aslında baronun görev ve yetkilerine aykırı olduğu anlaşılacaktır. Zira Baro ve Barolar Birliği, üyelerinin sosyal ve ekonomik olarak gelişimini sağlamak zorundadırlar ve bunun da faizle alınacak bir kredi şeklinde düzenleme yapılması şeklinde olmayacağı açıktır. Bu hem avukatlık kanununa hem de anayasadaki sosyal devlet anlayışına aykırıdır.
Benim önerim arkadaşlar bu uygulamayı değiştirmek için hakkınızda yapılacak herhangi bir icra takibinde itirazınızı yapın ve yukarıda değindiğim kanunlara dayanarak ilgili kanunun iptalini isteyin.