Mesajı Okuyun
Old 27-12-2009, 18:31   #73
av.sebahattin

Değerli Meslektaşlarım;

Ben de daha öncesinde Adalet Bakanlığına, İç işleri Bakanlığına ve Barolar Birliğine 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunun Avukatlık Kanunu ve UYAP ile uyumlu hale getirilmesi için yazılar yazmış idim. Gelen yazı cevaplarında, İç İşleri Bakanlığı kayda değer bir cevap vermemiş, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Paylaşımı Sistemi Yönetmeliğinin gerçek kişilere kapalı olduğunu belirterek olumsuz cevap vermiştir. Barolar birliği ise, dilekçemi sanırım yanlış anlamış böyle bir şeyi tartışmaya açmanın faydasız olacağı şeklinde ilginç bir cevap vermiştir.

Aradan uzunca bir zaman geçtikten sonra ve Noterlere Mernis Kayıtlarını inceleme yetkisinin verildiğini öğrenmem üzerine, geçen hafta itibariyle, Adalet Bakanlığına yeni bir dilekçe daha gönderdim.

Bu dilekçemle, Avukat Portal üzerinden verilecek bir linkle, 3. kişilere ait Mernis, taşınmaz ve araç bilgilerinin tespitinin sağlanmasını, kötü niyetli kullanmaların mevcut kullanıcılar için de geçerli olduğunu, yargılarken hakim savcı gibi yargıladığımız avukatları uygulamada üvey evlat olarak görmenin hiçbir yararı olmadığını, avukatın özellikle Özel Hukuku ilgilendiren dava ve takiplerdeki delil toplamasının önündeki engelleri kaldırmadığımız müddetçe, alacaklılarından mal kaçırma ve bunun gibi kötü amaç güden kişilerin (kısaca) ekmeğine yağ süreceğimizi, yine UYAP üzerinden masraf gönderilmediği müddetçe, UYAP'ın kendisinden beklenen faydayı yerine getiremeyeceğini arz ve talep ettim.

Bu konuda, olumsuz fikir beyan eden meslektaşlarımı da maalesef anlamakta güçlük çekiyorum. Mernis ve diğer kayıtların kamu hizmeti veren avukatlara açılması kişi haklarının temini noktasında oldukça zaruridir. Bilindiği üzere, herhangi bir takip/dava olmadan nüfustan cevap alınamamaktadır. Yine, Takbis uygulaması geçilmiş olsa bile, kendi bölgesinde bulunmayan taşınmazlar hakkında müdürlükler bilgi vermemektedirler. Diğer kurumlar da buna benzer mesnetsiz nedenlerle, Avukatlık Kanunun 2. Maddesini uygulamamaktadırlar. Bu uygulamanın, İcra Hukuku ve Özel Hukukta meydana getirdiği tahribatın tartışmasız olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenlerle, Değerli Meslektaşlarımın UYAP’ın Avukatlık Kanununun 2. Maddesine ve 5070 Sayılı Kanuna uygun hale getirilmesi için desteklerini ve kişisel müracaatlarını bekliyorum.

Saygılarımla.