Mesajı Okuyun
Old 06-01-2012, 16:01   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Gerekçeli Kararı uyapta az önce okudum.

Aynen şöyle diyor:

"HMK.401/1. Maddesine göre henüz dava açılmamış olan hallerde delil tespiti esas hakkındaki davaya bakacak olan mahkemeden isteneceğinden dava değere bağlı dava mahiyetinde olacağı ve HMK.2.maddesine göre Asliye hukuk Mahkemesine ait olduğu...”

Hüküm:

Yukarıda açıklanan nedenle Delil Tespiti talebinin reddine!

Oysa bu maddeye göre: “veya” bağlacından sonra açıkça “üzerinde keşif yahut bilirkişi incelemesi yapılacak olan şeyin bulunduğu...yer sulh mahkemesi..”nin de görevli olduğu kuşkusuz ortadadır.

Nedense mahkemelerimiz son yıllarda Delil Tespiti yapmak istemiyorlar ve bu tür geçersiz nedenlerle (kararın kesin oluşunu da dayanak yapıp) talepleri reddediyorlar.

Şimdi asıl mahkemesi denilen ticaret mahkemesinden isteyeceğim. o da benzer gerekçeyle reddetmesin diye bu mahkemenin kararını da ekledim ve neden ticaret mahkemesinden istediğimi de izah etmeye çalıştım. )

Müvekkilim kanunun açık maddesine aykırı bu karar nedeniyle şikayet edelim diye tutturursa ben ne yapacağım şimdi.

İlgili madde:

Aslında burada, algısal açıdan, görevsizlik kararı ve bu karar üzerine gönderme hükümlerini değil; eski usulde olduğu gibi, "delil tesbiti isteminin reddine" yi öne çıkarmak gerekir kanısındayım.

Zira, burada tipik bir, "MAHKEMEMİZİN GÖREVSİZLİĞİNE" kesinleşme veya talep halinde görevli falanca mahkemeye gönderme durumu yoktur.

Bu kararı, mahkemenin delil tesbiti isteminin reddini m.401'e dayandırması olarak görmek gerekir. (Eskiden HUMK.m.370'e dayandırdıkları gibi...) m.401 ise m.3, 4 türünden bir görev maddesi değildir. Delil tesbiti isteminin yapılabileceği mahkemeleri göstermektedir.

Kararda aslında, istemin yerine getirilmesinin reddine karar verilmektedir; tipik görevsizlik sebebiyle red kararı verilmiş değildir. Delil tesbiti bir başvuru ve istemden ibarettir. Bu sebeple, gönderme istenemez, alakadar yeniden başvurmalıdır.

Yapılacak iş, bu kararı temyiz etmek ve/veya sizin yaptığınız gibi bir başka seçenek mahkemeye başvurmaktır.

Yorum yaptım, saygılarımla.