Mesajı Okuyun
Old 12-09-2009, 13:42   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba ben 4 yıldır kanunen eşimden ayrıyım bir çocuğumuz var,eski eşim sürekli tehdit,küfür ve aşağılayıcı sözler söylemekte ve saldırıyor maruz kalıyorum. mahkemeye başvurdum şikayette bulundum.mahkeme sonucu çok az bir para cezası ile serbet bırakıldı bu sefarde evimin kapısında bana saldırdı darp etti tekrar şikayette bulundum hastaneden rapor aldım mahkeme oldu gene az bir para cezası ile serbest bırakıldı.en son evime gelirken oğlumla yolda saldırdı darp etti herkesin önünde çevreden yetişen insanlar beni kurtardı yeni bir sağlık raporu verildi şikayetçi oldum ama sonuç hep çok az bir ceza oluyor.Ben çocuğumla yalnız yaşıyorum cangüvenliğim yok çok çaresiz kaldım ne yapacağımı bilemiyorum ben çocuğunla burdan başka ülkeye gitmek istiyorum,huzurum yok lütfen bana nereye başvurmam gerektiğini öğretin 4 yıldır bunu çekiyorum inanın gücüm kalmadı.Eski eşim çevresi ve tanıdığı kişiler sayesinde cezasını bir şekilde düşürüldüğünü rahatlıkla söylüyor.

Sayın katılımcı,

Yukarıdaki mesajda sayın meslektaşım size ayrıntılı yanıt vermiş. Ben de bir ekleme yapayım.

Size karşı hakaret ve darp suçlarını işleyen eski eşinize verilen cezaların az olduğundan yakınıyorsunuz. Bu durum, verilen ilk cezanın, o kararın temyiz edilmesi nedeniyle kesinleşmemesinden kaynaklanmış olabilir. İlk ceza kesinleştikten sonra aynı suçu yeniden işlediğinde yargılama sonucunda arttırılarak ceza verilecektir.

Ayrıca eski eşiniz tarafından işlenen hakaret ve darp suçları size ona karşı tazminat davası açma hakkı da vermektedir. Bu suçlardan dolayı ceza davasının sonuçlanmış ve ceza verilmiş olması, en önemli delilinizdir.

Sayın meslektaşım Ufuk hanımın belirttiği gibi, bu davalarınızı bir avukattan hukuksal yardım alarak açmanız ve takip etmeniz hak kaybına uğramanızı önleyecek, haklarınıza eksiksiz ve daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır.