Mesajı Okuyun
Old 06-09-2006, 16:22   #46
yargıç isa

syn Volkan

ben doğma büyüme izmirliyim, doğuda hiç bulunmadım, aşiretlik arkadaşlarımda olmadı. Ben yorum yaparken önce yaşadığım çevreden yola çıkarım ve bahsettiğim lise birincileri izmirde olan okullardan mezun olanlar. Bunlardan birisiylede bereber aynı sene aynı okuldan mezun olduk ve sonuç olumsuz. Oturduğum semtte iki tane anadolu lisesi var bunlardan biri izmirin sayılı Anadolu liselerihden biri olan Milli Piyango Anadolu lisesi; bundanda örnek verebilirim. 4.80 - 4.90 gibi diploma notuna sahip olupta dershanelere ikinci kez para döken arkadaşlarımda biraz fazla. Arkadaşım şunu söylemek istiyorum SINAV BELİRLEYİCİ DEĞİL ELEYİCİ ROL ÜSTLENMİŞTİR. Tertemiz suyu pis kovaya koyuyoruz daha sonra o suyu kovadan arıtarak alıyoruz ve su çoğu özelliğini kaybediyo. Sorun kovadayken suyun arıtılmasını tartışıyoruz...
Alıntı:
Ayrıca dersane mevzusuna gelince kimse size zorla dersaneye gidin demiyor pekala dersaneye gitmedende sınav kazanılabilir

Geçimini zor sağlayan ailelerin çocuklarına zorla gidiceksin denmiyo.İnsanları bir şeye muhtaç eder onları bazı şeylerin yapılması için mecbur duruma getirirsen, kimsenin zorla dershaneye gidin demesine gerek kalmaz... hukuk sitesinde ki öğrenci arkaşlara sormak isterim. Ankara da, İzmir'de, İstanbul'da ki hukuk fak. okuyan kaç kişi dershaneye gitmeden (özel ders, etüt, destek programları, kurs vb dahil, okul harici ders almayan) kazanabilmiştir yada sınıf arkadaşlarından dershaneye, kursa, vb... gitmemiş kaç kişi var? Bu oran binde bir i bulur mu?

ÖSS yi halletmiş ,Hukuk fakültesini kazanıp iyi bir okulda okuyan birinin bukadar rahat konuşması normal. Ama hayatta bir çok sınav var. Nezamanki başkalarından daha deneyimli-başarılı olduğunuz halde herhangibir sınavda elenirseniz (başarısızlık demiyorum çünkü bu tür sınavlar başarı ölçmez.) ve dersle alakası olmayan, pek çaba göstermeyen kişilerin kazandığını görürseniz ozaman düşünceleriniz değişecektir. (Yanlış anlaşılmasın var sayım olarak söylüyorum, inşallah hiçbir engele takılmadan meslek hayatınızda başarılı olursunuz.. )

saygılarımla...