Mesajı Okuyun
Old 11-02-2007, 23:54   #27
A.Turan

Sayın Hakim adayı,
dünyanın hiç bir yerinde her bir kimsenin hangi mesleği niçin seçtiğini bilemezsiniz. Büyük çoğunlukla insanlar özellikle ülkemizde yıllar öncesinden şu mesleği seçeceğim diyerek o mesleği seçip yapma lüksüne sahip değildir. Üniversiteye giriş sistemi nedeniyle bu oldukça zor bir ihtimaldir. Türkiye'de yaşayan herkes az çok bunun farkındadır.

"Prestij veya maddi çıkarlar için seçilmesi ise ülkede hukukun olmamasına ve çıkarlar uğruna adaletin heba edilmesine yol açar diye düşünüyorum."

İnsanların mesleğini seçme gerekçesi ile onun uygulanma biçimi birebir kıyaslanamaz. Böyle bir ölçümleme yapılmamış ve istatistik elimizde yoktur. Dolayısıyla meslek seçiminin gerekçesi ile mesleğinin icrasının sonucu arasında illiyet bağı kurmak için elimizde objektif veri bulunmamaktadır.

İnsanların mesleklerini prestij için seçmeleri , ülkede hukukun olmamasına yol açar görüşü atipiktir. Çünki hukukun olup olmaması insanların mesleklerini seçme nedenleriyle açıklandığı görülmüş ve duyulmuş değildir. Tipik bir sebeple açıklanamayan görüş ise atipik olur.

İnsanların meslek seçimlerini para kazanmak geçimlerini temin etmek için seçmeleri tabii olandır. Doğal olmayan ise bunun aksidir. Bu durumda insanların geçimlerini temin etmek için hukuk mesleğini seçmiş olmaları ülkede hukukun olmaması ve çıkarlar uğruna adaletin heba edilmesine yol açtığı düşüncesi bütün Türkiye’deki hukukçuları töhmet altında bırakmaya yol açar. Anlımız açık ve iftiharla söyleyebiliriz ki bu gün Türk yargısı dünyada parmakla gösterilen birkaç yargıdan biridir. Bunu katıldığımız uluslarası seminerlerde iftiharla işittik. Sonuç olarak mantık metodunda meşhur Aristo mantığını kullanmak bizi yanlış sonuçlara götürür.

Bu bakımlardan yazınızın son cümlesindeki görüşleri uygun bulmadığımı açıkladım.

Öte yandan benim yazılarımın zımnen mantık ekseni göstergesinden yoksun olduğunu ima etmenizi ise öfkeyle söylenmiş sözler olarak algılıyorum. Her ne kadar olayı uzatmamak için yazı yazmamış olmama rağmen ısrarla yazmaya devam etmenizi de anlayamadım. Size karşı bir saygısızlığım söz konusu olmamıştır. Görüşlerimizi tenkid etmekten ise rahatsız olmayalım.

Eminim siz idealist bir hukukçu olarak ilerde adil yargılarla türk adaletine katkıda bulanacaksınız. Ama başkalarını topyekun töhmet altına sokucu sözlerden kaçınmakta yarar olduğunu kıdemli bir meslektaşınız olarak öneririm.