Mesajı Okuyun
Old 01-10-2019, 13:20   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.şükrü söğüt
Sayın üstadım düşüncem bu olmakla beraber olayınıza ilişkin sizinde çok farklı düşünceleriniz ve görüşleriniz olabilir.düşünceleriniz hem benim hem de diğer meslektaşlarımız için açıklayıcı ve yol göstericisi olduğundan çok önemlidir.en derin saygılarımla. Av. Şükrü söğüt

Pek değerli Üstadım,
Malûmunuz, Mk. m.603, İsviçreli Hukukçular tarafından 1900 lü yılların başından beri en çok irdelenen ve hattâ dövülen bir kanun maddesidir. ( Pr.dr. Nuşin Ayiter; Miras Hukuku, Ankara).
Yine malumunuzdur ki madde hükmünde geçen GİBİ kelimesi, kendisinden önce belirtilen kavram ve ve işlemleri kapsıyor mu kapsamıyor mu diye, HGK kararları dahi çıkmıştı.
TMK'nunda ise, konu açıklığa kavuşturulmuş olup, VE BENZERLERİ GİBİ BİR İBAREYE yer verilmiştir. M.603 de "teberru" kelimesi yer almaktadır. M.669 hükmünde ise, bunun karşılığı (Gerekçeden)" karşılık almaksızın kazandırma"ibaresi yer almaktadır. Sizin de isabetle buyurduğunuz gibi; murisin sağlığında yaptığı işlemler, bir bağışlamadır. Hâl böyle olunca, ben de "denkleştirme" yi düşündüm. Saygılarımın kabulünü arz ederim.