Mesajı Okuyun
Old 31-10-2011, 23:55   #92
BALDIRAN

Sayın METİN.
Mahkemenin ara kararı, xxx lira gider avansının 2 hafta yatırılması için davacıya kesin süre verilmesine, aksi halde davanın açılmamış sayılmasına şeklindedir.
Davanın açılmamış sayılması halinde, zaman aşımı süresi geçmiş olacağı için müvekkil hak kaybına uğrayacaktır. (Kaldı ki zaman aşımı süresi dolmamış olsa dahi, yeni bir dava açmak, 6-8 aylık bir zaman kaybı olacağı ve önceki yargılamada yapılan giderler boşa gideceği için, bu da bir hak kaybıdır.)
Mahkemenin, ara karardan dönmesi pek mümkün görünmemekte, anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulup bulmayacağı ise bilinmemektedir. Bu nedenle, ara kararından dönülmez ve anayasaya aykırılık iddamız kabul edilmezse, müvekkilin hak kaybına uğrayacağı kesindir.
Müvekkil, başka bir şehirdedir. Telefonla yapılan görüşmede, bu gider avansını yatırılmaması halinde davanın açılmamış sayılacağı bildirilmiş, buna rağmen, müvekkil, açıkça ödeyemeyeceğini söylemiştir.,
Tabiki telefonla yapılan bu görüşme, ileride açılması muhtemel vekaletin kötüye kullanılması davasında avukatı kurtarmayacaktır.
Bunun üzerine acil olarak APS ile müvekkile durumu anlatan bir ihtar çekilmiş ve baroya önceden bilgi verilmiştir.
Gider avansına ilişkin bu 114 ve 120/2 maddeleri, avukat arkadaşların başını çok ağrıtacak, ilerde, avukatlara karşı peş peşe davalar açılmasına neden olacaktır(Ben bilmiyordum, bana haber verilmedi, verilseydi yatırırdım)
O nedenle, tavsiyem, meslektaşların yazılı ihtarda bulunmaları ve baroya bilgi vermeleridir. Saygılar.