Mesajı Okuyun
Old 13-01-2011, 15:53   #25
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.İsmail DEĞER
Bir doktor düşünün gidiyorsunuz, muayenesine, anlatıyorsunuz, muayene ediyor, sonra diyor ki; durun benim tıp bilgim burada durdu. "Türk Tıp Sitesi (misal)" ne girip sizin durumu anlatim de meslektaşlarımın çözümünü öğrenip size uygulayım... Ben hiç görmedim böyle bir şey. Ama dediğim gibi fikirler makro çapta değerlendirilebilir, gelişmeler değerlendirilebilir... vs. vs. Misal doktor direkt hastası ve hastalığıyla ilgili değil de misal, somut olayın dışında tedavilerin şekli konusunda tartışabilir, bu konudaki diğer ülkelerdeki yöntemlerden bahsedebilir.

Meslektaşlarımız arasında balık tutarak birini doyurmaktansa balık tutmayı öğretmeye çalışılmasının daha etik olacağını düşünmekteyim.

Saygılarımla.

Ama böyle birşey var Sn Değer, bir doktora gidersiniz, kendi dalı olmayan bir hastalıkla karşılaşmışsa, konsültasyon isteyerek gerekirse bir diğer doktora hastasını aynen nakleder.

Yerinde olmayan bir örnek olduğunu düşünüyorum.
HASDEM konusunda ise Sn Adli Tipe katılamıyorum. Soru soran kişi kendisine yapılanın hakkı olup olmadığını bilmiyorsa bu konuda aydınlatmak anca ve anca hukuki katkıdır. Hakkının olduğunu bilmesi avukatlar üzerinden bedavacı olarak kazanç sağlayacağı anlamına gelmediği gibi, verilen tavsiyeler üzerine hukuki yardım alırsa aksine ücretli iş gelmiş olur kanısındayım.