Mesajı Okuyun
Old 09-11-2007, 14:20   #20
av.semire nergiz

Varsayılan Beyaz tayt ve beyaz tişört giymek te indirim sebebiymiş!!!!!!

ADANA’da beyaz tayt ve aynı renkte tişört giydiği gerekçesiyle kendisini aldattığı şüphesiyle nikahsız eşi 17 yaşındaki Oya Can’ı 7 aylık oğlu Feritcan’ın gözleri önünde bıçaklayarak öldürmekten yargılanan 24 yaşındaki Halil İbrahim Uçan, 22 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Oya Can, 2 yıl önce Cumhuriyet İlköğretim Okulu 8’inci sınıfta öğrenim görürken tanıştığı uyuşturucu madde bağımlısı ve hırsızlıktan sabıkalı Halil İbrahim Uçan ile arkadaşlık yapmaya başladı. Ailesinin izin vermemesi üzerine okulunu da yarım bırakıp, Uçan ile 1.5 yıl önce kaçarak nikahsız evlendi. Çiftin 7 ay önce Feritcan adını verdikleri bir çocukları dünyaya geldi. Uçan, 21 Mayıs’ta kendisini aldattığı iddiasıyla nikahsız eşini oğlu Feritcan’ın gözleri önünde dövdükten sonra 5 yerinden bıçaklayıp öldürdü.

Kaçtıktan bir hafta sonra Diyarbakır’da yakalanıp tutuklanan katil zanlısı koca Uçan, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Nikahsız eşi Can’ı kendisini aldattığından şüphelendiği için öldürdüğünü iddia eden katil zanlısı koca Uçan, kendisini şöyle savundu:

‘BİR KİŞİNİN KAÇTIĞINI GÖRDÜM’“Olay günü kayınvalidemin evinde kayınbiraderimle 02.00’ye kadar oturduk. Alkol aldık. Evime gidip bahçe kapısını açtığımda dairenin ön kısmından ağaçlar nedeniyle yüzünü tam olarak göremediğim bir şahsın kaçtığını gördüm. Eşim holdeydi. Alt kısmında beyaz tayt, üstünde de beyaz tişört vardı. Eşime sorduğumda ‘Ne yapacaksın şerefsiz’ dedi. Diğer söylediklerini hatırlamıyorum. Tartışma sırasında mutfaktan aldığım bıçakla eşime vurdum. Eşimin daha önce beni aldatmaya yönelik bir hareketini görmedim. Ancak, bazı küçük şeylerden dolayı da şüpheleniyordum.”

Daha önceki duruşmaya gelen öldürülen Can’ın annesi 41 yaşındaki Saniye Can, kardeşleri 26 yaşındaki Pınar ve 19 yaşındaki Emrah, katil zanlısından şikayetçi olup, en ağır ceza ile cezalandırılmasını istemişti.

Mahkeme heyeti, Uçan’ı eşini öldürmekten önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum etti. Cinayeti eşinden kaynaklanan tahrik altında işlediğinden bu cezası 24 yıla indirildi. Pişman olup teslim olması nedeniyle de cezası 22 yıl hapse düşürüldü.