Mesajı Okuyun
Old 23-05-2003, 13:24   #1
Soyyuksel

Soru İpotek Belgesinde Müteselsil Kefalet

Yaklaşık 3 yıl öncesinde bir tanıdığımın bankadan aldığı borca karşılık bir mülkümü ipotekledim. Bunun sebebi bankaların üzerlerine gelmeleri üzerine bir miktar konuyu erteleyebileceklerini düşünmüşlerdi benden yardım istediler. Fakat ipotekleme anında banka benim haberim olmadan belgeye müteselsil kefil ibaresi düşmüş. Bundan sonra banka ipotekli mülkün satışını gerçekleştirdi. Fakat satış bedeli ipotek bedelinin oldukça altında gerçekleşti. Beni bulamamalarından mı ya da hukuken bir şey yapamadıklarında mı bilmiyorum daha sonra banka bana karşı bir harekette bulunmadı. Fakat konuyla alakalı benim tedirginliğim sürmekte. Bana yapılan ihbarnemede müteselsil kefaletim ve ilerdeki tüm masraflardan sorumlu olacağım ve temerrüt faizi uygulayacaklarını belirtmiştiler.

Bu çerçevede ana kredi sözleşmesiyle alakam olmadığı halde onların borçlarının bir kısmına karşılık mülkümü ipotek ettirmem ve satış bedelinin bu ipotek bedelinin altında kalmasından dolayı bankanın benim maaşım, başka evim veya arabam gibi varlıklarımdan hak iddia etmesi mümkün müdür?