Mesajı Okuyun
Old 09-04-2007, 22:40   #1
Av.Ufuk

Varsayılan Çektaki Imzanın inkarı

Uzunca bir süre önce karşılıksız çekten dolayı keşideciyi şikayet etmiştim.Bugün duruşma günü geldi gidip dosyayı inceledim.Şikayet ettiğim kişi gerçek kişi.Savcılıktaki ifadesinde çekteki imzanın kendisine ait olmadığını Çekin kendisine ait olduğunu fakat imzanın kime ait olduğunu bilmediğini söylemiş.Savcılık bankaya ve ticaret sicilden sözkonusu işyerinde imzaya yetkili kişileri sormuş.Çek sahibinin ;çek koçanı alma,çek keşide etme vs yetkilerle bir 3.kişiyi vekil tayin etttiğine ilişkin vekaletname gelmiş.Savcılık bu vekalet üzerine şikayet ettiğimiz çek hesabı sahibine değil de şikayet etmediğimiz bu vekile karşı davayı açmış.İmza bana ait değil diyen çek sahibinin savcılığa veya çekin iptaline ilişkin ticaret mahkemesine herhangi bir başvurusu yok.Ayrıca 7-8 aydır icra dosyasında tebligat sorunu yüzünden işlem yapamamıştık.

1- Keşideci görünen kişiye karşı henüz ödeme emrini tebliğ edemedim.Adresini ceza dosyasından aldım.Ödeme emri üzerine İcra dosyasında da imza inkarında bulunursa durum ne olur.

2- Zamanaşımı itirazında bulunabilir mi.

3- Savcının şikayet dilekçemizde adı geçmeyen 3.kişiye dava açması normal mi.Çek hesabı sahibinin cezai sorumluluğu yok mu.Şikayet dilekçemizde gösterilen kişiye karşı takipsizlik kararı da verilmemiş.