Mesajı Okuyun
Old 15-07-2011, 09:55   #6
Berna Boyacı

Merhaba sayın Dr.Doğramacı, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Bizim yaşadığımız olaylar ve geldiğimiz nokta açısından Sayın Kıray'a kesinlikle katılıyorum. Sizinde dediğiniz gibi kamu ya da özel sağlık kuruluşunun öncelikli amacı uygun sağlık hizmetini vermek olmalı ama sirkülasyon sağlamak amacı ile sırf iyileşme yüzdesi çok düşük diye yeni hastaya yer açma çabasını cinayet olarak görüyorum.
Bir makineyi tamir olsada eskisi gibi olmaz yenisinden pahalıya gelir diyebiliriz ama bir insanı eskisi gibi olmaz diye kendi haline bırakmayı benim aklım alamaz.

Hastanın durumunu tıpla alakam olmadığı için sağlıklı anlatamam, bizim tedaviye zorlama nedenimizi anlatabilirim: Ege'de komplikasyonlar neticesinde 3 gün hiç uyanmadı doktoru artık kötü habere alıştırın kendinizi deyince veda için yanına girdiğimizde uyandı, sadece o gün destek olacak takviye verildi. Sonrasında gerekli destek ve yardımcı olacak fizik tedavi konusunda (ki bunlara gerektiği gibi yapılmadığı için ara ara cevap alıyorduk) yardım etmedikleri gibi doktoru 15. günde "bazı ülkelerde bu durumdaki hastalara ötenazi yapılıyor bizim ülkemizde yasak ama hasta yakının talebi üzerine mama ve antibiyotik kesilebiliyor" deyince nedenini anladık. Babamın onca savaşına rağmen gözden çıkardıklarını. Asla deyip bu düşünce ile faydalarının olmayacağını düşünerek başka hastaneye naklettik. Bu hastanede 21 günlük güçlendirme, fizik tedavi, temiz ve iyi bakım neticesinde ilk haftadan itibaren iyileşme gösterdi. Yoğun bakım ortamındaki çalışmalarla solunum cihazından 16. gün ayrıldı. Burada da 1 doktor!un 10. günü götürün demesi haklı olarak kızdırdı. Bugün babam katta yatıyor hafızası yerinde, kendi nefes alıp beslenebiliyor, konuşabiliyor, fizik tedavi doktoru hareketlerininde rahatlamasının zaman alacağını fakat sorun olmadığını söylüyor.

Şimdi ilk hastanedeki doktorun ve bu hastanedeki diğer doktorun lafına uyarak solunum cihazından ayrılamayacak durumu değişmeyecek görüşleri nedeni ile umudu kessek ötenazi istesek veya tedaviyi bırakıp kendi halinde evde ölümünü beklesek bu cinayet olumuydu olmazmıydı?

Biz şu an zor bölümü atlattık (zorluğu bizim değil doktorların yapabileceği şeyler olması idi). Sırf dönme yüzdesi çok düşük yada mucize görüşü ile sirkülasyon için tedavi kesilmesi, önceliği uygun tedavi sağlamak olan kurum yada doktor için umarım Sayın Kıray'ın dediği gibi ceza hukukunda yeri ve örneği olur.

Bilgi ve görüşlerinizle yardımlarınız için herkeze teşekkür ederim. Bu durumla karşılaşan diğer hasta yakınlarının da direnmesi dileğiyle.