Mesajı Okuyun
Old 14-02-2002, 04:00   #5
mntopcu

Varsayılan YNT:kira ile ilgili

Merhaba,
Armağan ve Admin üstadların hukuki açıklamalarına aynen katılıyorum. Ancak, hukuki açıklamaların yanında Fatih'in sorusuna henüz cevap verilmediği kanaatindeyim. (Bu arada,
Fatih'in sorusundaki "...aynı zamanda muaccel hale geldıgı soylenen dıger alacaklarında tahsıl edılecegı belırtılıyor ve 30 gunluk bır sure belırlenıyor ..." cümlesinin gereksiz olduğunu belirtmek isterim. Zira, zaten a' ya karşı yapılan icra takibi muaccel hale gelmiş tüm döneme ait kira bedellerini kapsaması gerekir. Eğer kapsamıyorsa soru anlamsız hale geliyor ve olay 1 aylık kira alacağının tahsili için açılmış rutin bir icra takibi halini alıyor.)

Ben cevaptan önce tüm soruyu haddim olmayarak biraz daha anlaşılır bir hale getirmek istiyorum;

1) Bay A 'nın kira kontratına göre kira bedellerini her ayın 5 'ine kadar ödemesi gerekiyor, aksi halde o kira dönemine ait tüm kira bedelleri muaccel hale geliyor.

2) Örneğin Eylül ayına ait kirayı 5'ine kadar ödemediği için tüm kira bedellerinin muaccel olduğunu düşünen kiralayan (isterseniz B diyelim), A aleyhine "kira bedellerinin ödenmesi, ödenmediği takdirde taşınmazın tahliyesi" talebiyle icra takibi başlatıyor,

3) Bay A, yalnız Eylül ayına ait kira bedelini icra dosyasına ödeyip takibin kalan kısmına itiraz ediyor,

Soru: A, itirazında haklı mıdır?

Cevap: Armağan ve Admin üstadların da açıklamaları doğrultusunda; muacceliyet şartı tarafları bağlayacağı için Eylül ayının 5'inde kiranın ödenmemesi o döneme ait tüm kira bedellerini muaccel hale getirir. Ödeme emrindeki 30 günlük süre sadece Eylül ayı için değil takibe konu tüm kira bedelleri için geçerlidir.Yapılan icra takibi doğru olup A itirazında haksızdır ve takip miktarının tamamını ödemediği için B'nin açacağı davada itirazı kaldırılıp tahliyesi yönünde karar verilecekir.

28-10-2000 02:40:05