Mesajı Okuyun
Old 10-12-2011, 16:33   #17
Av.Suat Ergin

“Avukatlık hukukunun genel prensipleri doğrultusunda avukata verilmesi kararlaştırılan ücretin para(nakit) olması gerekir. Meslek onurunun korunması açısından ve dava konusuna bir değerin ücret olarak belirlenmesi mümkün değildir. Bono, altın, tahvil, hisse senedi gibi menkul kıymetlerin de ücret olarak kararlaştırılamayacağı düşüncesindeyiz. Zira, bu gibi durumlarda da avukat bu kıymetleri aldıktan sonra ücretine kavuşabilmek için bunları nakde çevirmeye çalışacaktır ki, bu durum avukatın konum ve yaptığı iş ile bağdaşmaz.

Çek bir ödeme aracı olduğundan avukatın ücretinin çekle ödenmesi mümkündür. Ancak bunun için avukatlık ücretinin yine önceden para olarak kararlaştırılması ve kararlaştırılan bu ücretin ödenmesi amacıyla çek düzenlenmesi gerekir.” Avukatlık Ücreti, Hakim Murat Aydın. 3. Baskı S.49

Ben de meslek hayatım boyunca müvekkilden hiç bono almadım. Az sayıda çek aldım.(Birisi karşılıksız çıktı, o ayrı mevzu)

Konuyla ilgili başkaca disiplin kararı, yargı kararı bulamadım. Yukarıda sunulan karar da konuyla tam örtüşmüyor. Orada karşı vekalet ücretinin tahsili sözkonusudur.

Özetle, Sayın Aladağ gibi düşünüyorum.