Mesajı Okuyun
Old 20-01-2007, 11:16   #4
cLaW

İlk mesajımdaki önermeleri verirken çok çaba harcadım ama yine yeterince açıklayıcı olamadım sanırım bunun için özürdilerim.
''Medeni miyiz?''diye sorarken somut örnekler vermekten kaçınmamın sebebi bu kavramı genel anlamda tartışmak istemem ve birde örnek verdiğimde konunun o tarafa taşınması konusundaki çekincelerimden ibarettir.Bir örnekle bu çekincelerimi de açıklayım:
Namus kelimesi yaşadığımız kültüre göre çesitli farklı anlamlar kazanabilir bu kazandığı anlamlar ise uygarlık ölçütümüzle çoğu zaman çelişir..Bir evebeyn olarak genç yaşlarda bir kız çocuğumuz olduğunu düşünelim,gece bizim tanımadığız erkek arkadaşına kalmaya gitmek için izin istediğinde bu bizde ya kültürden dolayı yada değer yargılarımızdan dolayı medeni halimizle çatışma yaratır,böyle farazi bir durumda biz hukukçuların nasıl davranacagı hangi tarafta olacağı sorusudur aslında temelde merak ettiğim..
Fakat ben bu örnekle başlamış olsaydım yanlış bir yerden başlayacağıma inandığım için soyut kalmasını tercih ettim,bu yukardaki sadece bir örnektir,belki yanlış bir örnektir asıl olan içinde bulunduğumuz durumlara medeni olarak yaklaşıp yaklaşmadığımızdır.

Saygılarımla