Mesajı Okuyun
Old 25-02-2008, 20:01   #25
Kemal Yıldırım

Neşeli Öğrenciler!

Alıntı:
Yazan Seyda
Stajyerler ve hatta ruhsatını yeni alıp maaşlı çalışan avukatlar da maaştan yakınıyorken, ben öğrenci arkadaşlarımızın ne kadar ücret aldığını ve ne kadar ücret beklediğini merak ediyorum..Sakıncası yoksa paylaşır mısınız?

Öğrenciler! Gerçekten çalışmak ve öğrenmek istediğinizi hissettirin ve çaba gösterin. Karşılığını bir şekilde alırsınız!.. Bu belki maddi olmayabilir. Ama okul sonrası ne oalcağını bir nebze de olsa öğrenciyken görmek ve birşeyler öğrenmek bile bir karşılıktır.

Ben geçtiğim yaz bir avukatın yanında çalıştım. Görüşmemiz sırasında karşılık olarak ne beklediğimi sorulunca, bir karşılık beklemediğimi, biraz olsun havayı teneffüs etmek istediğimi, okul sonrasını görmek istediğimi; ancak uygun olursa sadece yol ve 1 öğün yemek masrafımın karşılanmasının benm için yeterli olacağını(aylık 200-250 YTL'ye tekabül ediyor) belirttim. En az bir yıl çalışacaktım; ancak, okulu bitirmem gerektiği için sınav dönemi bırakmak zorunda kaldım.

Ve, aylık 400 YTL aldım

Avukatların yanında çalıştırdıkları öğrencilere para vermelerinin gerekip gerekmediği sorusuna gelince, bu tamamen avukatın insiyatifine ve öğrencinin çabasına bağlıdır diye düşünüyorum. Şüphesiz avukat ücret ödeyip ödememekte serbesttir. Eğer öğrenci, görüşme sırasında gerçekten öğrenmek ve çalışmak istediğini hissettirirse, ve bunuda çalışmaya başladıktan sonra devam ettirirse, inanıyorumki herhangi bir karşılık alınacağı konuşulmamış olsa bile, asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarı elde edebilecektir

Yoğun olmadığım günlerde, ya da işlerin çok sıkışık olduğu zamanlarda, özellikle şehirdışı hacizlerde devam ediyorum. Eğer seneye farklı bir durum ya da aksilik olmazsa, yine birlikteyiz

Saygılar..