Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 15:50   #30
oscar

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Acaba doğada kendi halinde yaşayan hayvanlar mı daha mutlu yoksa dört duvar arasında "SAHİBNİN" ilgisini bekleyenler mi???
Bence hayvanı eve hapsetmek hatta kotu bir alışveriş... 3 öğün yemek verip senede bi kaç kez veterinere goturup hayatını satın almak.

Kedileriyle meşhur Cihangir'de otururken benim evimde de sevimli bir kedi vardı.
Ev arkadaşım getirmişti. Ona bağlanmaktan korudum hep kendimi, bile bile bir gun geleceği belli olan ayrılığa gebe kalmamak için.
Bizim kedimiz 24 saat evde durur,bizim bıraktığımız bir kase yemi yerdi,biz eve yatmaya yakın geldiğimizde biraz onla oyalanıp yatardık.
Cihangir'deki diğer kedileri ise yuzlerce insan severdi,onlarca farklı insan farklı farklı yemekle beslerlerdi onları...

Şimdi eski ev arkadaşımın ev arkadaşı o kedi,nam-ı diğer PIT
Sayın Uygar, evdeki mi yoksa sokaktakiler mi? diyorsunuz. Tabii ki evdekiler. Çünkü bu kadar hayvan sevmeyen bir toplumda sokakta o hayvanların yaşama şansı sizce ne kadar? Hiç.Hergün basında gördüğümüz gibi sokak hayvanlarını öldürüp atıyorlar. Ölmek mi yoksa hem sevgi görüp, karnını doyurup yaşamak mı ? Siz hangisini tercih edersiniz. Ben de onların özgürce dışarıda yaşamalarını, doymalarını, veteriner kontrollerinin yapılmasını ve BİRÇOK İNSAN... tarafından sevilmelerini çok istiyorum. Benim bir kedim bir de köpeğim var.Evimde besliyorum. Onlar için bir çocuğa yapılacak kadr fedakarlıkta bulunuyorum. Yaşam programımın içinde yer alıyorlar. Ayrıca sokaktaki bir çok hayvana yiyecek vermeye, aşılarını yaptırmaya en önemlisi HAYATTA KALMALRINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUM. En kültürlü dediğiniz bir sitede oturuyorum. Site bahçesi çok büyük, yeşillik okadar çok hayvana yer olmasına karşılık sevgisiz insanlar yüzünden 2 iki gün önce yavru kedimiz öldü.Hiç kimseye zarar vermedikleri ve apt. kazan dairesi ile kapısı uzak olduğu halde apt. da oturanlar kedi sevmedikleri için sürekli kedileri o sıcak yerden çıkarıp attıkları için öldü. Ben evde olmadığım için müdahale edemedim. Çok aramama rağmen bulamadım.Ertesi günü ölüsünü buldum. Şimdi söyleyin, her gün hayvanları zehirleyeceklerini veya çuvala koyup atacaklarını söyleyen sevgisiz insanlar mı onları sevecek? O nedenle zor olsa da yaşamaları için özgürlüklerini belli bir süre (bu sürenin kısa olmadığından eminim) daha kısıtlayarak evde olmalarını tercih etmeliyiz diye düşünüyorum. Anket sonucunu göz önüne alırsanız hayvan beslemeyen hukukçuların oranının yüksekliği karşısında şaşırmadım. Ama lütfen hepimiz birer sokak hayvanını alıp sahiplenelim ki yaşasınlar. Evde çocuk olması hayvan beslemeye kesinlikle engel değil. Aksine çocuğa koruyuculuk bile yapıyorlar. Yeterki hayvanları iyi huylu eğitelim. Zira siz ne verirseniz hayvan o eğitimi alır. Üstelik hiç bir hayvan insanlar gibi nankör değildir.Meslektaşımızın yazdığı gibi evde kedi beslemeyen bunun ne demek olduğunu anlıyamaz. Sokaktaki hayvanların yaşaması için herkes küçük bir katkıda bulunsun. diyorum. Saygılar.