Mesajı Okuyun
Old 16-04-2010, 10:04   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan guyar
YARGITAY 13.HUKUK DAİRESİ
ESAS NO:2009/5400
KARAR NO:2009/13633
"......Davacı,davalıdan konut satın almış olup taraflar arasındaki 12.10.2005 tarihli sözleşmenin 3. maddesi gereğince teslim süresi 14 aydır.Sözleşme tarihinden itibaren başlayacak olan bu süre 12.12.2006 tarihinde dolmuş olup dava konusu daire ise 10.01.2008 tarihinde teslim edilmiştir.Davacı, geç teslim nedeniyle kira mahrumiyetine ilişkin tazminat talepli bu davayı açmıştır.Davalı ise sözleşmede belli bir teslim süresi bulunmadığını ve taksit ödemelerinin ertelenmesi nedeniyle davacının bu gecikmeye rıza gösterdiğini savunmştur.Geç teslim nedeniyle davacının uğradığı kira kaybı hesaplanarak sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekirken,mahkemece TESLİM SÜRESİNİN ZIMMEN DEĞİŞTİRİLDİĞİ VE DAVALININ TEMERRÜDE DÜŞÜRÜLMEDİĞİ gerekçeleriyle davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup BOZMA nedeniridr.

Sayın guyar,

Benim mesajımı alıntıladığınız için, okuyanlar yanlış anlayabilir. Ben karşı tarafı temerrüde düşürmediğinizi yazmadım. Hakimin kararında çelişki bulunmaktadır, diyorum. Hakime göre davadan önce davalı temerrüde düşürülmemiştir ki bu nedenle faizi dava tarihinden önce başlatmıştır. Ama tutarlı olmak adına (madem davadan önce temerrüd olmadığı kabul edilmiş), ıslahla talep edilen miktara da ıslah tarihinden itibaren faiz işletilmeliydi. Bu husus temyiz edilirse, bozulmaya mahkum bir karardır.