Mesajı Okuyun
Old 05-04-2013, 10:08   #4
Baritone

Sayın Av.Deniz Dilek,

Benim de aklıma ilk gelen dosyayı kalemde incelemek oldu ama ekleriyle beraber üç klasörden ibaret. Eklerden bağımsız dava dilekçesini değerlendirmem de maalesef mümkün değil. O nedenle böyle bir yol izlemek durumunda kaldım müvekkile eksik bilgi vermemek açısından. Aksi takdirde tüm mesaimi kalemde geçirmek durumunda kalacaktım

HMK Yönetmeliği'ni ise hiç düşünmemiştim gerçekten. O da olayın farklı bir boyutu elbette dikkatimize sunduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Tutanakla dosya inceleme olayını Ankara'da İdare Mahkemeleri'nde ve Danıştay'da yaşamıştım. Önce epey bir tepki göstermiştim de hakim oturtup kalem yönetmeliğinin ilgili maddesini gösterince "eh ne yapalım onlar da görevini yapıyor" demek durumunda kalmıştım.

Ama söylediğinize katılmamak mümkün değil. Madem ki avukatız, bilgiye erişim neden tutanak altına alınıyor adeta "fişleme" yolu tercih ediliyor. Tartışmaya ve yoruma açık elbette... Uygulamanın pratik bir yönü de yok her dosya incelemek isteyene tutanak tutulmaya kalkılsa.