Mesajı Okuyun
Old 08-01-2013, 02:38   #48
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Av.Hulusi Metin

Konuya katılarak beni yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Müsaadenizle, siz giderken ben de sizi yalnız bırakmamak istiyorum.

Aynı konuyu değişik cümlelerle yeterince ifade ettim. Artık söyleyecek sözüm kalmadı. Zaman içinde diğer üyelerin de katkısıyla hukukçular hukuku savunma hakkını kazanır umudundayım.

Saygılarımla
Sayın Av. Hulusi Metin tartışmanın devam etmesi için bir öneri getiriyor ve diyor ki, bu öneride sıraladıklarım olmasa ben gidiciyim, sayın Av.Armağan Konyalı anlaşılmadığından bahsederek 'sen gidersen ben de beraberinde gelirim' diyor. Geriye kala kala bir Gemici kaldı. Suyu bulandıran Gemici m? Sahayı terk edenler, Gemici yüzünden mi sahadan ayrılıyor? Yoksa şimdiye kadar bulanık suda balık tutumaya mı çalıştık bilemiyeceiğim, okuyucular karar versin.

Bildiğim tek şey 'Hukukun bir Kavramlar Bilimi' olduğu, kavramları yerinde ve doğru kullanmasan gerçekten bulanık suda balık avlamaya çalışırsın ve oltalar birbirine takılır, balık tutamazsın.

Sayın Av. Hulusi Metin'in belirli kavramları açıklamak isteğine sonuna kadar katılıyorum.
'Olması gereken hukuk' Türk Hukuk Literatürüne girmiş bir kavram örneğin. Yazılanlara bakılırsa bu kavram Latincedeki 'de lege ferenda' kavramının karşılığı imiş ve tabii hukuk, doğal hukuk kavramlarının karşılığı imiş! Kim 'de lege lata' kavramının karşıtı olan 'de lege ferenda' yı ne zaman Türkçeye 'olması gereken hukuk' olarak çevirdi bilemiyeceğim. De lege ferenda olması gereken hukuk değildir. Meraklıları araştırabilir.

Not: Sayın Av.Armağan Konyalı,
ben telif hakkına saygıdan dolayı Wikipedia'yı kaynak olarak gösterdim. Siz buna karşılık Vikipedi'den bir alıntı yaparak: Alıntı: (Bakınız: Wikipedia - Sizin kaynak gösterdiğiniz aynı sayfa) diye belirtmişsiniz. Wikipedia Vikipedi olmadığı gibi (Wikipedia Türkiyede Vikipedi olarak tanıtıyor kendisini) alıntı yapılan sayfalar da aynı sayfa/lar değil. Wikipedia'da Rechtsphilosophie(Hukuk Felsefesi )11 sayfa iken, Vikipedi maddeye sadece yarım sayfa ayırmış.

Bir de Vikipedi'den yaptığınız bir alıntı var(alınıtnızı koyu olarak renklendirdim,):
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
"Olması gereken hukuk" doğal hukuk anlayışının direğidir. Felsefe içinde değerlendirilebilecek asıl hukuk felsefesi akımı doğal hukuk yaklaşımıdır. (Bakınız: Wikipedia - Sizin kaynak gösterdiğiniz aynı sayfa)
Alınıtıyı neden eksik yaptınız ve alıntı olarak işaretlemedniz bilemiyeceğim. Vikipedi'deki cümleden anlaşılanla sizin alıntınızdaki cümleden anlaşılan anlam bakımından örtüşmüyor.
Alıntı:
Yazan Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bunlardan önce ve spekülatif anlamda felsefe içinde değerlendirilebilecek asıl hukuk felsefesi akımı doğal hukuk yaklaşımıdır.
Kırmızı olarak işaretlediğim cümlenin ilk yarısını, özellikle spekülatif kelimesini) çıkardığınızda cümle tamamen ayrı bir anlam kazanıyor.

Saygılarımla