Mesajı Okuyun
Old 08-06-2007, 19:30   #1
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan İki somut olay. Yorumsuz...

Bugün müdafii olarak tayin edildiğim iki vakayı tek satır yorum eklemeden sizlere aktaracam. Adalet sistemimizin yorumunuda sizlere bırakıyorum...

ilk olay : Suç : Hakaret

şüpheli X pazarcılık işiyle uğraşır, kendi tezgahından domates almak isteyen şahıs önce ver sonra istemiyorum domatesini der!. Daha sonra karşılıklı küfürleşmeler yaşanır. sonrasında mağdur olduğunu iddia eden kişi tarafından olay yerine çağrılan polis X şahsını gözaltına almıştır. bu olayda herhangi bir şekilde darp olayı yoktur, tehdit ya da başka bir durumda yok. sadece "Karşılıklı" hakaret edilmiştir.

Müşteki D ilinin Cezaevi Müdürlüğü görevini yürütüyormuş. Duruşma salonuna giderken koridorda 10'a yakın gardiyan gördüm anlamadım önce, polis mi bekçimi ne bunlar dedim. sonradan işin özünü anladım... Cezaevi Müdürü, Hakim Beyin odasındaydı ben geldiğimde, kapıda da dediğim gibi kalabalık bir gardiyan grubuyla. neyse hakim bey yerini aldı, rutin işlemler ve sorulardan sonra tutuklandığını söyledi!... Ben bile ne olduğunu anlayamadım! yani sözün özü afalladım.. Sayın hakimim tutuklama gerekçeniz haklı değil demem üzerine, itiraz edersin dendi... Evet Hakaret suçundan tutuklandı kişi...

Daha sonra bayağı süratli bir şekilde yapılan itiraz işlemleri sonucu saat 17:00 öncesinde itirazım kabul gördü ve tahliye edilmesi kararını alabildik bu kararı alırken görüştüğüm her kademedeki çalışanlar (katibinden, savcısına) bu suçtan dolayı tutuklanma olurmu pes doğrusu dedi. şuan saat 20:20 müvekkil yakınlarıyla görüştüm ve hala salıverilmediğini Cezaevi Müdürünün Müvekkile kötü muamelede bulunabileceğini söyledi. Yani sözün özü bu mahkeme kararı ile müştekinin Müdürlüğünü yaptığı cezaevinde başbaşa bıraktık...

ikinci olay : Suç : Kap-Kaç

Bu olayı atlattıktan sonra yeni görevlendirme verildi bana. suç çok açık. Müvekkil beyanında ihtiyacım vardı zordaydım kaptım ve kaçtım pişmanım dedi. çalmış olduğu para üzerinde çıktı, herşey tamam tutuklamaya sevk edilir diye düşünürken hakim bey kararını açıkladı. Gereği Düşünüldü, kişinin sabıkasının olmayışı ( birinci örnekteki şahsında sabıkası yoktu) bu işi alışkanlık haline getirmediği için tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına...

Yorumsuz...