Mesajı Okuyun
Old 18-10-2023, 21:51   #1
fadimugrlu

Varsayılan avukatın dosyadan çekilmesi vekalet ücreti

merhabalar üstadlar,

siteyi taradım ama emsal bir sorunla karşılaşmadım.
müvekkil yurtdışında yaşadığı için ücret sözleşmesi yapamamıştık. ancak ücret ve masrafları davayı açarken göndermişti. Ağustos 14’te başka bir vekil tayin ediyor ve bana aldığım vekâlet ücretini iade edip dosyadan çekilmemi söylüyor. Ben kendisine diğer vekilin yaptığının etik olmadığını ve beni azlederek işlem yapması gerektiği ve vekalet ücretini iade etmeyeceğimi sözlü olarak bildiriyorum. Sonrası diğer vekil 17.08.2023 tarihinde vekaletini sunuyor ve müvekkile 07.09.2023 tarihinde diğer vekilin dosyaya vekalet sunduğunu ben çekilmeden sunmasının etik olmadığını ve beni azil etmesi gerektiğini içeren bir mesaj gönderiyorum. (muvafakat vermediğimi açıkça yazmıyorum) müvekkil beni azletmeyince dosyaya duruşmadan evvel 28.09.2023 tarihinde müvekkilin 2.vekil tayin ettiği ve muvafakat etmediğimizi ve vekalet görevimizin sona erdiğin içeren çekilme dilekçemi sunuyorum.
Şuanda müvekkil masrafları düşüp verdiği vekalet ücretinin tamamının iadesini istemekte.
Ancak yazılı olarak bildirim yapılmadığı için 1 hafta içinde açıkça yazılı olarak muvafakat vermediğimize ilişkin bir yazı göndermedik. Ama takriben 3 hafta sonrasında yaptığının etik olmadığını ve tarafımızı azletmesi halinde dosyadan çekileceğimizi bildirir bi yazı gönderdik.

tarafımca yapılan makul süre ve açıkça muvafakat vermediğimizi beyan etmemiz sebebiyle haksız istifa hükmünde mi olur?
birde diğer meslektaşı iyiniyetli davranarak şikayet etmemiştim şuanda baroya şikayet etmem mümkün müdür?