Mesajı Okuyun
Old 13-03-2007, 18:08   #81
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hakim Olsaydınız Nasıl Karar Verirdiniz?

Sayın Antepli;

Olaydan duyduğunuz irkilmeyi ve kızgınlığınızı anlıyorum. Bence de haklısınız.

Öncelikle tartışmayı hakimlerle savcıların avukatlara düşman olduğu şeklindeki bir platformdan çıkaralım. İnsanlar mesleklerini kötüye kullanabilirler ama meslek insanları kötüye kullanmaz. Benim 5 tane hakim savcı stajyerim var. Ankara'ya geldiklerinde bana uğrarlar. Ben bu insanların avukat düşmanı olduğunu nasıl düşünebilirim?

Benim aynı sıralardan yetiştiğim, beraber yemek yediğim insanlar bunlar. Çok samimi olduğum ve okuldan sonra hiç görmediğim bir çok insan var hakim ve savcı olan. Bunlar bana neden düşman olsun?

Bu tartışmanın temmel nedeni hakimlerin/savcıların iş yükü avukatların da ayaklarını uzatıp para kazanmaları şeklindeki düşüncedir.

Bir hakim arkadaşım bana bu lafı etti. İfade"Ne lan ayağınızı masanın üzerine uzatıyorsunuz, gelen paraları tahsil ediyorsunuz." Gel dedim, kira istemiyorum büromda yerin var. İstifa et gel. Gelemem dedi. Bu aslında kendilerine duyulan öfkenin dış bir kişiliğe yöneltilerek kendini sorumluluktan kurtarma duygusu. Bunu her insan yapar.

Geçenlerde bir hakim arkadaşla konuşuyordum. "günde 50 dosya inceliyorum ama ben hazırım avukatlar değil, dosyayı takip etmiyorlar" dedi. Avukatlara karşı son derece nazik bir insan. Ankara'da olduğu için duruşmalarını izlama şansım oluyor.

Aslında bir davamı daha anlatmayı düşündüm de gerekli olmadığına karar verdim.

Sonuçta onlar bizinle aynı koşullarda aynı sıralarda yetişen insanlar.
Bu çerçevede çoğu bize düşman değil.
Bunu bir itiyat haline getirenler için ise söylenecek tek bir laf var.

Okulda da dostumuz değildi şimdi de değil. Ne yapalım kişilikleri bozuk. Ama böyle bir tartışmayı büyütüp iki grup arasında husumet yaratmak yanlış. Sonuçta verdikleri kararları beğenirsiniz veya beğenmezsiniz. Onlar da hukukçu. ve ben bana düşman olduklarına inanmıyorum.

Yargılamayı düzgün yapalım.

Saygılar